Erdoğan,Almanya’ya Tepki Gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’ya düzenlediği resmi ziyaret kapsamında başkent Berlin’de onuruna verilen yemekten sonra konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Avrupa Birliği’nde terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın şu anda Almanya’da binlerce mensubu elini kolunu sallayarak dolaşmaktadır. Yeri geldiği zaman terör örgütünün başının posterleriyle beraber Almanya’nın devasa caddelerinde gösteriler yapmaktadır. Halbuki bunlar yasaktır. Peki bunlara niçin müsaade ediliyor?” diye konuştu.

İki ülke arasındaki ekonomik iş birliklerine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Alman firmalarının ülkemizdeki yatırımlarını artırmalarını, faaliyetlerine üretimlerine yeni alanlar ekleyerek genişletmelerini arzu ediyoruz. Kota, vergi yaptırım gibi ticari unsurların siyasi amaçlar doğrultusunda kullanılmasını doğru bulmadığımızı bu noktada belirtmek istiyorum. Bu Hususlarda Almanya ile ortak bir tutum içinde olduğumuzu görmek bizleri memnun ediyor” şeklinde konuştu.

Türkiye-Almanya arasındaki ilişkilerde Almanya’da yaşayan Türkler olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Almanya’nın daveti üzerine ilk kez 1961 yılında bu topraklara çalışmaya gelen ve sayıları 3 bucuk milyonu bulan Türk toplumu 57 yıldır bu ülkenin kaderine ortaktır. Almanya’nın İkinci Dünya Savaşı sonrasında gerçekleştirdiği kalkınma hamlesinde Türkler emekleri ve alın terleri ile büyük bir pay sahibidir. Türkiye olarak insanlarımızın geleceğini burada Almanya’da görüyoruz. Türk toplumunun Alman komşuları ile barış içinde yaşamaları için her türlü teşviki yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.