Erdoğan’dan İsrail-İran Misillemesine Dair Açıklama

Erdoğan, cuma namazı sonrası İran ile İsrail arasındaki gerilimine dair konuştu. “İki taraf da farklı şeyler söylüyor” diyen Erdoğan, ABD’nin Filistin’in BM üyeliğini veto etmesini de eleştirdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar’daki Hz. Ali Camii’nden çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Erdoğan, İsrail ve İran’ın karşılıklı saldırılarına dair “Şu anda İsrail farklı şeyler söylüyor, İran aynı şekilde farklı görüşler ortaya atıyor. Sahiplenme yok ve konuyla ilgili de gerçekten akla ziyan olmayan bir açıklama da yok. İran’ın yaptığı açıklamalarda ‘doğru söylüyor’ diyemiyorsunuz, İsrail için zaten hiç diyemiyorsunuz. Bu arada Amerika’yı ileri sürüyorlar. Amerika’nın yaptığı açıklamalarda da ‘Haberimiz vardı, yoktu’ gibi laflar var” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi’nde Filistin’in tam üyeliğini reddeden ABD’ye eleştiride bulunan Erdoğan, “Ve çok daha önemlisi Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi’nde Amerika’nın son yapılan açıklamalarda İsrail’in yanında yer aldığını görüyoruz ve herkes Filistin’in yanında yer alırken Amerika ne yazık ki burada yine İsrail’in yanında yer almak suretiyle duruşunu ortaya koyuyor. Zaten farklı bir şey beklemiyorduk” diye konuştu.

Erdoğan, Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile yarın İstanbul’da bir araya geleceğinin hatırlatılması ve “Geçtiğimiz günlerde İsrail saldırısında kendisi çocuklarını, torunlarını kaybetti. İlk arayan da siz olmuştunuz. Peki yarın gündemde neler var efendim?” sorusu üzerine, “İsterseniz o gündemi biz Sayın Haniye ile aramızda tutalım ve ona göre de adımlarımızı atalım.” ifadelerini kullandı.

https://x.com/tcbestepe/status/1781303033021796753

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.