Ereğli 17. Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali Sona Erdi

ZONGULDAK(CİHAN)- Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, bu sene 17.’si düzenlenen, 2 Temmuz Cuma Günü başlayan ‘Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali’ sona erdi.

Bugüne kadar toplam 30 ülkeden bir çok konuk, 300 sponsor, 250 ünlü isim, bin basın mensubu ve 10 milyon izleyici konuk eden ve AB tarafından ödüllendirilen Ereğli Festivali’nde dikkati çeken olay ise Türk Sineması’nın önemli ismi Türkan Şoray’ın muhteşem kalabalık karşısında gözyaşı dökmesi oldu.

Bugüne kadar düzenlenen etkinliklerle uluslararası bir boyut kazanan festivalin 17.’sinin kültür ve sanat ağırlıklı olması dikkat çekti. 7’den 70’e herkese hitap eden festival bünyesinde, 7 yıldır ulusal ve uluslararası alanda sevgi, barış, dostluğa katkıda bulunan kişi, kurum ve kuruluşlara verilen ‘Sevgi Barış Dostluk Ödülleri’, bu yıl Süreyya Ciliv’in yanı sıra Japon Büyükelçisi Nobuaki Tanaka, Antakya Medeniyetler Korosu Üç Semavi Din Temsilcisi, Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam ve Ereğlili ünlü ressam Osman Zeki Oral ile sinema sanatçıları Kadir İnanır ve Türkan Şoray’a takdim edildi. Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Genel Müdürü Oğuz Özgen’e de Sevgi Barış Dostluk Özel Ödülü verildi.

Festivalin en dikkat çekici noktası ise Türkay Şoray’ın Ereğli halkının karşısına çıktığında gözyaşlarını tutamaması oldu. Sanatçı, yaşadıklarını anlatmak için kelimelerin kifayetsiz olduğunu söyledi. Kadir İnanır ile birlikte sahnede ödülünü alan Şoray, gözyaşları arasında halkı selamlayarak sahneden indi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.