Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz Terfi Etti!

HSYK 128 hakim ve savcının görev yerini değiştiren kararnamesini yayınladı. Türkiye’de deprem etkisi yaratan kararname ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına Turan Çolakkadı, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz de Fikret Seçen’le birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Vekili olarak terfi ettirildi. Kıdemden dolayı özel yetkili vekil Fikret Seçen oldu.

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün bu atama ile özel yetkileri de kalkmış oldu. Zekeriya Öz’ün Ergenekon savcılığından alınması bu gün gündeme bomba etkisi yarattı. Yerine atanan Çolakkadı ‘’Öz gitti, Ergenekon bitti diye bir şey yok’’ diyerek atamaları beklemediğini, verilen karara saygılı olduğunu, devlette devamlılığın esas olduğunu açıkladı.

Atamalardan sonra gazetecilere açıklamada bulunan Zekeriya Öz kararı beklemediğini ancak atamaya sevindiğini, devlette devamlılık esastır, kişi değil, dedi.

Kararı değerlendiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek atamalara ilişkin ”Türkiye’de kişiye göre yargılama yapılıyorsa bu yargı adına zaten felakettir. Neticede yargılama hukuka göre yapılır. Gelen her kişi de hukuku uygular, uygulamak mecburiyetindedir” dedi.

Konuyla ilişkili iktidar ve muhalefet partisi milletvekilleri gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, “Zekeriya Öz Türkiye’de bir döneme damgasını vurmuştur. Zekeriya Öz bu uygulamalar ve eylemleri ile Türkiye’nin ismini çok kötü noktalara taşımıştır. Hükümet Türkiye’de gelişen olaylardan rahatsızlığın dile getiriyor. Çünkü kamuoyunda çok ciddi infial yarattı. Herkes korku içinde. Bu da hükümeti rahatsız etti” dedi.

Yoruma kapalı.