Erkal, Cumhurbaşkanına Hakaret Suçlamasıyla İfade Verdi

Ülkenin önde gelen tiyatro sanatçısı Genco Erkal “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan hakkında başlatılan soruşturma kapsamında savcılığa ifade verdi.

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, sosyal medya hesabındaki paylaşımları nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu’nca soruşturma başlatıldı.

Erkal, Twitter hesabından 2016 yılından bu yana yaptığı 7 paylaşımın sebep gösterildiği soruşturmayı yine Twitter hesabından duyurdu.

  İfade verdikten sonra “Cumhurbaşkanına hakaret” diye bir şeyin söz konusu olmadığını belirterek açıklama yapan sanatçı, şunları söyledi:

“Twitter’daki paylaşımlarım yüzünden ifadeye çağrıldım. Hiçbirinde Cumhurbaşkanına hakaret diye bir şey zaten söz konusu değil. İşimin politik tiyatro yapmak olduğunu, 60 yıldır bu işi yaptığımı ve hem sahneden hem de sosyal medyadan, dünyanın her yerinde haksızlıklara, baskılara, adaletsizliğe, bağnazlığa karşı olduğumu ve bu düşüncelerimi açıkladığımı anlattım.

‘Başkanlık sistemine karşıyım’ dedim. İfade özgürlüğünün kısıtlanmasına karşıyım. İnsanların, düşünceleri yüzünden hapis yatmalarına karşıyım dedim. Doğanın katledilmesine, betonlaştırılmasına karşıyım dedim. Yoksulları daha yoksul kılan bu acımasız bozuk ekonomik düzene karşıyım dedim. Laik bir ülkede din olgusunun bu kadar ön plana çıkarılmasını ve sürekli dinin bir siyasi malzeme olarak kullanılmasına karşıyım dedim.”

Twitter hesabından paylaşımını yaptığı yazılı açıklama ise şu şekilde oldu;

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.