‘Ermeni Soykırımı’ Kabul Edildi, Türkiye’den Tepki Geldi

‘Ermeni Soykırımı’ Ankara-Washington arasında gerginliğe sebep olmuş, üç kez engellenmişti.

Senatör Bob Menendez, sosyal medya hesabından ABD Senatosunun tasarıyı resmen kabul ettiğini paylaştı.

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti verilen bu kararı kınadı.

Tasarının onaylanmasını kınayanlardan biri de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun oldu.

Altun sosyal medya hesabında  “Kabul edilen Ermeni yasa tasarısı ikili ilişkilerimizi tehlikeye atmaktadır. Yaptırımlar ve tehditler ulusal güvenlik çıkarlarımızı korumaktan vazgeçiremeyecek” şeklinde açıklamada bulundu.

Altun kararla ilgili;

“ABD Kongresi’nin bazı üyelerinin davranışları Türk-Amerikan ilişkilerine zarar veriyor. Senato Dış İlişkiler Komitesi’nden dün geçen yaptırım tasarısı ile bugün Senato’dan geçen Ermeni tasarısı ikili ilişkilerin geleceğini tehlikeye atıyor. Kuzey Suriye’deki askeri operasyonumuzun nedenlerini ve hedeflerini Amerikan meslektaşlarımıza ilettik. Yaptırımlar ve tehditler bizi ulusal güvenlik çıkarlarımızı korumaktan alıkoymayacak. ABD Kongresinin bazı üyeleri sırf Suriye’deki askeri operasyonlarımızdan rahatsız oldu diye ulusal güvenliğimizi tehlikeye atmayı reddediyoruz.

YPG ile ittfak kurmak başından beri akıllıca olmayan bir politikaydı. Terör tehditleri karşısında vatandaşlarımızın güvenliğini ve refahını sağlamaya devam edeceğiz. ABD Kongresi’nin bazı üyelerinin tarihi siyasallaştırmaya yönelik önceki girişimlerinde, bu olayları araştıracak bir grup kurma teklifimizi hatırlattık. Tarihin ulusları bölen değil, birleştiren bir şey olması gerektiğini ifade ettik.

Ancak son birkaç aydır ABD kongresinin bazı üyeleri bir NATO müttefikimin bakış açısını ve hassasiyetlerini göz ardı etmek için her şeyi yaptı ve iki ülke ile iki devlet arasındaki ilişkileri gerecek şekilde sorumsuzca davrandı. Bu kararlar, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere hiçbir fayda getirmeyecek. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Ermeni kardeşlerimizden ayağa kalkıp ABD Kongresi’nin, farklılıklarımızı bilimsel ve akademik kanallar aracılığıyla uzlaştırmaya yönelik çabaları imha etmesini önlemelerini bekliyoruz. Tarih, bu kararları ABD Kongresi’nden bazı üyelerinin Türkiye’ye karşı sorumsuz ve akılcı olmayan eylemleri olarak görecek. İki ülke arasında uzun süreli bir hasara neden olmaktan sorumlu taraf olarak tarihe geçecekler.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından şöyle açıklamada bulundu;

“ABD Senatosunun çarpık tarih anlayışını küçük siyasi hesaplarına alet eden kararını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Yok hükmündeki bu karar siyasi, askeri ve ekonomik hiçbir alanda Türkiye’nin haklı ve kararlı duruşunu etkilemeyecektir. “

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şu şekilde mesaj paylaştı;

“ABD Senatosu’nun kararı siyasi bir gösteriden ibarettir. Hukuki bağlayıcılığı ve geçerliliği yoktur. Tarihi siyasi amaçlar için kullananlar gerçeklerle yüzleşmek istemeyen korkaklardır.”

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şu şeklde oldu;

“ABD Senatosu’nun 1915 olaylarıyla ilgili 12 Aralık 2019 tarihli kararı her türlü tarih bilincinden ve hukuki temelden yoksundur. Bağlayıcılığı ve geçerliliği de bulunmamaktadır. Senato’nun bu kararı, tarihin nasıl siyasileştirilebileceğinin utanç verici örneklerindendir. Ancak, tarihi siyasi amaçları için kullananlar gerçekleri gözardı ederek hedeflerine asla ulaşamayacaktır. Bu karar, aynı zamanda Türkiye-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi yönündeki çabaları da sekteye uğratmayı hedefleyen tahripkar bir teşebbüstür. Türkiye’nin bölgesindeki hayati çıkarlarını korumak için verdiği mücadele bu tür haksız ve izansız kararlardan etkilenmeden kararlılıkla devam ettirilecektir.”

ABD Temsilciler Meclisi, 1915 Ermeni olaylarını ‘soykırım’ oalrak tanıyan karar tasarısını 29 Ekim’de yapılan oylamada kabul etmişti. Nisan ayında ise tasarı 11 ‘hayır’ ve 405 ‘evet’ oyuyla Meclisten geçmişti.

Türkiye ise tasarının ‘yok hükmünde’ olduğunu açıklamış ve kabul edilemez olduğunu vurgulamıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.