Ermenistan Ateşkese Rağmen Saldırılarına Devam Ediyor

Azerbaycan ve Ermenistan, 9 Ekim’de Moskova’da toplantı sonrası ateşkes kararı alsa da, Ermenistan saldırılarını sürdürüyor.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 27 Eylül’de Dağlık Karabağ’da başlayan çatışmalar günlerdir devam ediyor. Taraflar arasında Moskova’da yapılan toplantı sonrası ateşkes kararı alınmıştı.

Fakat Ermenistan ateşkes kararını defalarca kez ihlal etti.

Ermeni ordusu, gece yarısı insanlar uykudayken saldırı sivilleri hedef aldı. Gence ve Mingeçevir’e yapılan füze saldırısında 2’si çocuk 13 kişi hayatını kaybetti, 52 kişi yaralandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan’ın Gence’ye düzenlediği füze saldırısında 40’tan fazla evin yıkıldığını açıkladı.

Azerbaycan, Ermenistan tarafından düzenlenen saldırının SCUD füzesi ile yapıldığını açıkladı. Rus yapımı  SCUD füzeleri 300 km menzile sahip ve nükleer, kimyasal ve konvansiyonel başlık taşıyabilirken,  füzelerin uzunluğu 11.25 metre olup, 88 cm genişliği bulunuyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, saldırı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Aliyev’in açıklamaları şöyledir :

“Bu namert hareketler Azerbaycan halkının iradesini kıramayacak. İntikamımızı savaş meydanında alırız. Biz hiçbir zaman sivillere saldırmayacağız.

Ermenistan vatandaşlarımızı öldürüyor, savaş suçu işliyor. Ermenistan’ı kim silahlandırıyor bunu merak ediyoruz.

Azerbaycan ordusu işgalcileri toprağında boğmaya devam edecek. Fuzuli kentiyle 7 köy Ermeni işgalinden kurtarıldı.

Gece saatleri vurdular ki daha çok kişi ölsün, bu insanlığa karşı cinayettir. Bu vahşete sessiz kalmak, bu cinayetlere ortak olmak demektir. İnsanlıktan nasibini almayanlar işledikleri suçun hesabını verecek.”

Aliyev’in açıklamalarından birkaç saat sonra Azerbaycan, Ermenistan’a ait Su-25 savaş uçağını düşürdüğünü duyurdu.

Ermenistan’ın sivillere yönelik saldırıları ile ilgili Türkiye’den Azerbaycan’a destek mesajları gönderildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Ermenistan, ilan edilen ateşkese rağmen savaş suçları işliyor. Hocalı’da yaptığı gibi kadın, çocuk, yaşlı, sivil demeden cinayet işliyor. Bu hukuksuzluk ve katliamlar karşılıksız kalmayacaktır. Kim ne derse desin Türkiye sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, “Savaş suçu işleyen terörist ve işgalci devlet Ermenistan Gence’de kadın, çocuk, yaşlı demeden yine masum sivilleri vurdu ve kirli yüzünü bir kez daha gösterdi. Bunun adı kalleşliktir, korkaklıktır, hak hukuk tanımazlıktır. Her konuda sözü olan ülkelerin ve uluslararası kuruluşların işgalci Ermenistan’ın sivilleri katletmesine sessiz kalması manidardır. Hiçbir insanlık suçu cezasız kalmaz. Can Azerbaycan’ın daha da güçlü şekilde yanında olmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Ermenistan yine çocuk, kadın ve yaşlı demeden Azerbaycanlı kardeşlerimizi katletmiştir. Ermenistan savaş suçu işlemeye, ‘ateşkes’, ‘müzakere’ çağrısı yapanlar ise bu saldırıları uzaktan izlemeye devam etmektedir. Sivillere yönelik balistik füzelerle yapılan saldırıların emrini verenler mutlaka bunun hesabını verecek, bu vahşete sessiz kalanları da tarih asla affetmeyecektir. Toprak bütünlüğünü koruma, öz topraklarına kavuşma mücadelesinde Azerbaycan Türk kardeşlerimizin yanında olmaya, haklı davalarında tüm imkanlarımızla onları desteklemeye devam edeceğiz” açıklamalarını yaptı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.