Ermenistan, Filistin Devletini Resmen Tanıdı

Footoğraf :Pixabay-hosnysalah

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Filistin devletini resmen tanıdıklarını duyurdu.

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar devam ederken, Filistin’e çeşitli ülkelerden destek gelmeye devam ediyor. Son olarak Ermenistan, Filistin devletini resmen tanıdı.

Ermenistan devlet radyosunun Dışişleri Bakanlığı’na dayandırdığı haberine göre, bakanlık açıklamasında “Gazze’deki felaket boyutundaki insani durum ve devam eden askeri çatışma, çözüm gerektiren uluslararası siyasi gündemin başlıca konularından biridir. Ermenistan Cumhuriyeti, sivil altyapıya yönelik saldırıları, sivil nüfusa karşı şiddeti ve silahlı çatışma sırasında sivillerin rehin alınmasını ve kaçırılmasını kesinlikle reddetmekte ve bunların koşulsuz serbest bırakılması için uluslararası toplumun taleplerine katılmaktadır” denildi.

Ermenistan’ın Gazze’de derhal ateşkes çağrısında bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kararlarına katıldığı belirtilen açıklamada ayrıca, “Ermenistan Cumhuriyeti, Ortadoğu’da barış ve istikrarın sağlanmasına, Yahudi ve Filistin halkları arasında kalıcı bir uzlaşının kurulmasına içtenlikle ilgi duyuyor. Çeşitli uluslararası platformlarda, Filistin sorununun barışçıl ve kapsamlı bir şekilde çözülmesi için her zaman savunuculuk yaptık ve İsrail-Filistin çatışmasının çözümü için ‘iki devletli’ çözüm planını destekledik. Bu yolun, Filistinlilerin ve İsraillilerin meşru hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlamanın tek yolu olduğuna inanıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Açıklama şöyle sonlandırıldı: “Yukarıda belirtilenlere dayanarak ve uluslararası hukuka, eşitlik ilkesine, egemenliğe ve halkların barış içinde bir arada yaşamasına bağlılığını yeniden teyit ederek, Ermenistan Cumhuriyeti, Filistin Devleti’ni tanımaktadır.”

Çoğu Ortadoğu, Afrika ve Asya olmak üzere onlarca ülke de Filistin’i devlet olarak tanıdı. Dört Avrupa ülkesi – İspanya, İrlanda, Norveç ve Slovenya – geçen ayın sonlarında ve bu ayın başlarında aynı şeyi yaptı.

Ermenistan geçen yılın sonlarında Gazze’de derhal ateşkes talep eden Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararlarına iki kez oy verdi. Mart ayında Filistin bölgesine 30 ton gıda ve ilaç gönderdi.

Ermenistan’ın İsrail ile ilişkileri, Yahudi devletinin on yıldan fazla bir süre önce Azerbaycan’ın ana silah ve diğer askeri donanım tedarikçilerinden biri haline gelmesinden bu yana tedirginlik içinde. Bu tedarikler Dağlık Karabağ’daki 2020 savaşı sırasında bile devam etti. Ermenistan, Eylül 2020’deki salgından sadece birkaç gün sonra protesto amacıyla İsrail büyükelçisini geri çağırdı.

Azerbaycan-İsrail askeri işbirliğinin 2020 savaşından bu yana hız kesmeden devam ettiği görülüyor. Ancak Ermenistan Nisan 2022’de İsrail’e yeni bir büyükelçi gönderdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.