Esad Rejiminin Kimyasal Silah Kullanmasını Kınadığımızı Bir Kez Daha Vurguluyoruz.”

ABD, İngiltere ve Fransa ortak bir açıklama yaparak Suriye reijmini uyardı.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın yaptığı ortak açıklamada, “Guta’daki korkunç sarın gazı saldırısının 5. yılında, Esad rejiminin kimyasal silah kullanmasını kınadığımızı bir kez daha vurguluyoruz.” ifadesini kullandı.

Suriye rejiminin 2012’den bu yana sadece Guta’da değil Han Şeyhun, Latamina ve Duma’da da binlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına yol açan kimyasal silah kullanımına başvurduğu anımsatılan açıklamada;

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyeleri olarak Suriye rejiminin kimyasal silah kullanmasını engellemek ve böyle bir kullanımda rejimi sorumlu tutmak konusundaki ortak kararlılığımızı bir kez daha teyit ederiz.” denildi.

Ülkelerin Esad rejiminin kimyasal silah kullanımına karşı duruşun değişmediğine işaret edilen açıklamada, ” Daha önce de gösterdiğimiz gibi, Suriye rejiminin Suriye halkı için bu kadar yıkıcı insani sonuçları olan kimyasal silah kullanımına gerektiği şekilde cevap vereceğiz.” ifadesine yer verildi.

Endişenin altını çizdiğini belirttiler. “İleride ve hukuksuz olarak kimyasal silah kullanımından duyduğumuz endişenin altını çiziyoruz. Esad rejimini destekleyen ülkeleri, kimyasal silah kullanımına karşı küresel normların korunması için güçlerini kullanmaya çağırıyoruz. Bu ülkelerden, bir ülke tarafından kimyasal silahların kontrolsüz kullanılmasının tüm ülkelere karşı kabul edilemez güvenlik tehdidi oluşturduğunu fark etmelerini rica ediyoruz. Tüm uluslararası toplumu, Suriye’nin kimyasal silah kullanımını sonlandırmak için sergilediğimiz kollektif çabayı desteklemeye çağırıyoruz. Esad rejiminin tekrar kimyasal kullanması durumunda harekete geçmekte kararlıyız.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.