Eski Çin Ordusu Subayı: “Çin Tayvan’a Saldırıyı Göze Alamaz ve Rusya-Ukrayna Çatışmasını İstemiyor”

Çin Komünist Partisi Lideri Xi Jinping, NTD News

Çin Gerçekten Tayvan’ı İşgal Etmek Üzere mi?

Pekin’in tehditlerinin yanı sıra; Tayvan hava sahasını sürekli ihlal eden Çin savaş uçakları ele aldığımızda, ve olası Rusya-Ukrayna çatışması durumunda, bu korkuların haklılık payını ortaya koyuyor. Bununla birlikte, Çinli eski bir ordu subayına göre; partinin yaşadığı iç çatışmaları, Çin’in Tayvan’ı zorla işgal etme planlarını suya düşürüyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri yığılması dünya çapında endişe ve tepkilere neden oluyor. Tayvan ise, Çin’den gelen tehditle karşı karşıya. Ada, Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından olası bir istilaya hazırlanıyor.

Ancak Çinli eski bir Subaya göre bu korku gereksiz. Çin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’da Eski Yarbay Yao Cheng, “ÇKP’nin mevcut durumu; özellikle şimdi, yani 2022’de Tayvan’ı işgal etmek için uygun değil.” yorumunda bulundu.
Yao şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor. “Bunun nedeni ise, Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları’nda yatmaktadır.” diyen Yao’ya göre, ayrıca Çin devlet başkanı Xi Jinping, bu yılın sonbaharında ÇKP’nin 20. parti kongresiyle meşgul.

Yao, Xi’nin bir anlaşmazlığı kışkırtmak istemediğini ve Rusya ile Ukrayna arasında olası bir çatışmanın alevlenmesini de istemediğini de vurguluyor. İki ülke arasındaki büyük bir anlaşmazlığın, Çin’i de etkileyeceği kaçınılmaz.
Çin’in Tayvan’a savaş açma olasılığı yıllardır var. Ancak; Yao’nun söylediğine göre, Pekin’in üst düzey askeri subayları Çin Başkanı Xi ile bu konuda aynı “düşünceyi” paylaşmıyorlar.

Çin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’da Eski Yarbay Yao Cheng,NTD News

Yao Cheng; “Birinci sorun, Çinin Tayvan’a karşı savaşı kazanma şansı yok. Eğer böyle bir şey yaparlarsa, bu ÇKP’nin sonu olur ve rejim Çin’de kontrolü ve gücünü kaybeder. İkincisi, eğer Çin kaybederse, sadece birçok insan ölmekle kalmayacak, aynı zamanda Çin’in askeri gücünü de zayıflatacaktır.”dedi.


Yao’nun Çin ordusundan aldığı dahili mektuplar şunu ortaya koyuyor: “ABD-Japonya ortak kuvvetleri, Çin’in deniz ve hava kuvvetlerinin çoğunu ortadan kaldırabilir. Bu büyük bir kayıp olur. İkincisi, muharebeyi kaybetme durumunda, asker toplum tarafından nasıl görülür? Tahmin edebileceğiniz gibi, bu çok utanç verici olurdu. Dolayısıyla ordu içinde, Xi Jinping’in de kulağına geldiği düşünülen, birçok söylenti var.”


Peki Çin ordusu neden bu kadar endişeli?
Yao, ordunun 2018’den beri adayla bir savaş için olası senaryoları analiz ettiğini söylüyor. Hepsi tek bir sonuca varacaktı: Özellikle ABD ve Japonya dahil olursa, savaş kazanılamaz.


Yao’ya göre; Çin lideri Xi, Tayvan’ı zorla ele geçirme konusundaki sert söylemine bağlı kalacak. Fakat bunu sadece, kendi siyasi gücünü ve yeni dönemde tekrar “Lider” olma olasılığını artmak için yapacaktır.

Haber: NTD News

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.