Eski İtalya İçişleri Bakanı İçin 15 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

İtalya’da aşırı sağcı Kuzey Ligi (Lega Nord) Partisi’nin lideri Matteo Salvini, İçişleri Bakanı olduğu dönemde 116 göçmeni ölüme terk etmesi suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Sicilya’daki savcılar, aşırı sağcı Salvini’yı “kapalı liman” politikası ismini verdiği uygulama ile 116 göçmenin İtalyan Gregoretti sahil güvenlik gemisinden inmesine engel olmak için yetkilerini kötüye kullanmakla suçluyor.

Slavini, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, sanık sandalyesine oturtulduğu sırada destekçilerini Katanya’da miting yapmaya davet ederek, “Oraya çıkıp İtalya’yı ve İtalyanları müdafaa ettiğim için suçlu olduğumu söyleyeceğim. Ülkemin haysiyetini korumak bir senatör, bir bakan ve hepsinin ötesinde bir İtalyan olarak görevim olması nedeniyle böyle davrandım” ifadesini kullandı.

Bunun üzerine aşırı sağcı ve göçmen karşıtı İtalya’nın Kardeşleri Partisi’nin lideri Giorgia Meloni, duruşma günü eyleme katılacağı sözünü verdi.

Eski başbakanlardan Silvio Berlusconi de lideri olduğu merkez sağ Forza Italia partisinden bir heyet göndereceğini açıkladı.

Geçen yıl çoğu Sudanlı olmak üzere Afrika’nın birçok yerinden gelen göçmenler Akdeniz’de 5 gün geçirdikten sonra 25 Haziran 2019’da düzenlenen iki ayrı operasyonla kurtarılmıştı.

26 Haziran’da Gregoretti gemisine sevk edilen göçmenler uyuz ve tüberküloz salgınına rağmen yaz sıcağında aşırı kalabalık taşıtta tutulmuştu.

Repubblica gazetesinin haberine göre göçmenler arasında bulunan Nijeryalı Aishat Saha, “Hayvanlara bile bu kadar kötü muamele yapılmaz” dedi.

Bu arada İtalya’daki bazı analistler davanın Salvini’nin popülaritesine zarar verme ihtimalinin düşük olduğunu, aksine onun lehine bile olabileceği yorumunda bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.