Everest’in Yüksekliği Değişti

Fotoğraf; Pixabay

Dünyanın en yüksek dağı olan Everest’te yapılan son ölçümler, dağın şimdiye kadar bilinenden 86 santimetre daha yüksek olduğunu gösterdi.

Nepal ile Çin’in ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, Everest Dağı’nın 86 santim daha yüksek olduğu kaydedildi.

Dünya’nın en yüksek zirvesi Everest Dağı’nın yapılan çalışmalarla tekrar ölçülmesiyle 86 santim daha yüksek olduğu tespit edildi.

Nepal Dışişleri Bakanı Pradeep Kumar Gyawali, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile yaptıkları video konferans görüşmesinde Everest Dağı’nın ‘Nepal ile Çin arasındaki dostluğun ebedi sembolü’ olduğunu söyledi. Daha önce Everest’in yüksekliği, 1954 yılında Hindistan tarafından yapılan bir araştırmanın verilerine dayanıyordu ve dağın yüksekliği 8 bin 848 metre olarak kabul ediliyordu. Çin, 2005’te zirvenin hassas irtifa ölçümünü yapmak için Everest’e keşif grupları yollamıştı. O dönemde dağın yüksekliği sırasıyla 8 bin 844 metre 43 santim olarak ölçülmüştü.

Ölçümün 1950’lerde yapılması sonucu Everest ile sınır komşusu olan Çin ve Nepal ortak ölçüm kararı aldı.

Bavyera Bilim Akdemisi’nden Christian Gerlach, ölçümdeki farklılıkta yeni ölçüm teknikleri uygulanmasının yanı sıra tektonik plakalardaki kayma, 2015’teki şiddetli deprem gibi nedenlerin de etkili olmuş olabileceğini kaydetti. Gerlach, 2015’teki depremin Himalayalar’da yükseklik değişikliklerine yol açtığını, ayrıca iklim değişikliği nedeniyle kar tabakalarının erimesinin de ölçümlerde etkili olabileceğini kaydetti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.