F-35 Savaş Uçaklarının Türkiye’ye Teslimatı Askıya Alındı

ABD Başkanı Donald Trump, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatını askıya alan bütçe yasasını onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanlığının 716 milyar dolarlık 2019 mali yılı bütçesine ilişkin yasa tasarısını New York eyaletinde imzaladı.

ABD Başkanı Trump, New York eyaletindeki Fort Drum askeri üssünde gerçekleştirilen törenle, Pentagon’un 2019 bütçesine imza attı.

Törende yaptığı konuşmada söz konusu yasanın son 20 yılda kongreden en hızlı geçen tasarı olduğuna dikkati çeken Trump, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ABD ordusununun kapasitesini her geçen gün artırdıklarını kaydeden Trump, nükleer silahlara da ciddi yatırımlar yaptıklarını belirtti.

Avrupa’daki Amerikan askeri varlığının da bu bütçe ile artırılacağını ifade eden Trump, uzay alanındaki askeri rekabete de dikkati çekerek ABD’nin Çin ve Rusya gibi rakiplerini kısa sürede yakalayıp geçeceğini savundu.

Öte yandan Trump’ın imzasıyla yasalaşan bütçe metni, en geç 90 gün içinde Pentagon’un Türk-Amerikan ilişkilerine yönelik bir rapor hazırlamasını talep ediyor. Yasada, rapor kongreye sunuluncaya kadar F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatının geçici olarak durdurulması isteniyor.

Yasanın Senatodaki tasarısında Pentagon’un, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması konusunda bir plan hazırlanması talep ediliyordu. Buna karşın söz konusu kısım, Konferans Komitesi olarak bilinen Kongredeki uzlaşma komitesi tarafından tasarı metninden çıkarılmıştı.

Türkiye, 2002 yılında katıldığı ABD liderliğindeki çok uluslu müşterek taarruz programı kapsamında beşinci nesil F-35 Lightining Ⅱ uçaklardan en az 100 adet almayı hedefliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.