Facebook’a Yıllık 8.8 Milyon Dolarlık Masraf Yaptı

Yaptığı yanlış faaliyetler sonucu Facebook'u milyarlaca dolarlık cezanın eşiğine getiren Mark Zuckerberg'in özel harcamaları nedeni ile şirkete yıllık 8.8 milyon dolar masraf çıkardığı ortaya çıktı.

 

ABD merkezli veri analizi şirketi Cambridge Analytica’nın Facebook üzerinden ulaştığı kullanıcı verileri ile ABD ve Britanya’daki seçim ve referandum tercihlerini etkilemenin ardından bütün gözler Maek Zuckerberg’e çevrildi. Cambridge Analytica skandalı sonrası dünyanın dört bir yanından internet ve sosyal medya kullanıcılarının eleştiri oklarına maruz kalan Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, şimdi de yıllık harcamaları ile gündeme geldi.

Zuckerberg’in resmi Facebook kayıtlarında maaşı 1 dolar olarak gösterilen fakat yıllık 8.8 milyon doları bulan seyahat ve güvenlik maarafları, Facebook tarafından karşılandığı ortaya çıktı. Yapılan masrafların içerisinde kiraladığı özel uçaklar ve evinde çalıştırdığı hizmetçiler de bulunuyor.

Facebook’un ikinci ismi Sherly Sandberg içinse yine Facebook tarafından yıllık 2.6 milyon dolarlık ödeme yapıldı. Ancak Sandberg’in elinde Zuckerberg’ten farklı olarak 250 milyon dolarlık Facebook hissesi bulunuyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.