Facebook’ta Sahte ’Dislike (Beğenme)’ Butonu Virüs Yayıyor!

Facebook 'Dislike (beğenme)' butonu virüs yayıyor. 9 Mayıs, 2011 San Anselmo, California. (Justin Sullivan/Getty Images)

İnternet güvenliği uzmanları, kullanıcıları Facebook’ta ‘dislike (beğenme)’ butonuna basmaması konusunda uyarıyorlar.

Aslında sahte olan bu buton, hızlı bir şekilde virus yayıyor ve bilgisayarınıza kötü amaçlı bir program yüklüyor. Güvenlik firması Sophos’un Pazartesi yaptığı açıklamada, bazı Facebook kullanıcılarının mesaj kutularına bir çesit mesaj geldiğini ve bu mesajın içeriğinde: ‘Facebook’ta artık ‘Dislike’ butonu da var! ‘Dislike’ butonua izin vermek ve bu yeni özelliği çalıştırmak için tıklayın!” yazdığı belirtiliyor.

Sophos yaptığı açıklamada, Facebook’un hiçbir zaman böyle bir buton özelliği açıklamadığını ve muhtemelen ileride de açıklamayacağını belirtti. Facebook ilk açıldığından beri, bazı kullanıcılar ‘Dislike’ butonu talebinde bulundukları için, virus gönderen kişilerin de bu boşluğu kullandıkları söyleniyor.

Eğer kullanıcı bu butona tıklarsa, isteği dışında Facebook duvarına içeriği gönderiliyor ve kullanıcının tüm arkadaşlarına mesaj yönlendirilmiş oluyor. Daha da kötüsü, bilgisayarınıza kötü amaçlı, gizli bir javascript yüklüyor.

Orjinal ingilizce metin

Yoruma kapalı.