Falun Dafa Uygulayıcılarından Çin Konsolosluğu Önünde Protesto

1999'dan beri devam eden Çin Komünist Partisi'nin Falun Dafa uygulayıcıları üzerinde uyguladığı zulüm, İstanbul'da Çin Konsolosluğu önünde protesto edildi.

 

Falun Dafa uygulayıcıları Çin konsolosluğu önünde meditasyon ile protesto gerçekleştirdi.

Bugün sabah saat 9.00’da Falun Dafa meditasyonu uygulayıcıları, Çin hükümetinin Falun Dafa uygulayıcılarına 19 yıldır uyguladığı zulmü protesto etmek amacıyla Çin Konsolosluğu önünde toplandı.

Asılan afişlerde Falun Dafa’nın 3 ilkesi olan “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü” yazıyordu. Diğerler afişlerde ise, zulümü konu alan resimler ve “Çin’deki Zulme Dur De” yazılı pankartlar yer alıyordu.

Ayrıca zulümde ölen bazı kişilerin bulunduğu fotoğraflar da yer alıyordu. 4 bin 30 kişinin öldüğünü bildirirken, aslında bu rakamın sadece resmi rakam olduğunu ve ölenlerin çok daha fazla olduğunu belirttiler.

Konsolosluğun önünde egzersiz yapmaya başlayan grup, “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü”ilkelerini gösterir nitelikte sessizce protestolarını yaptılar.

Yaklaşık 1 saat süren protesto etkinliğinin sonunda basın açıklaması yapmalarının ardından grup dağıldı.

Falun Dafa Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü ilkelerine dayanan yüksek seviyeli bir meditasyon uygulamasıdır. Herhangi bir ücretlendirme yapılmayıp, herhangi bir üyelik gerektirmemektedir.

1992 yılında Çin’de halka yayılmaya başlayan uygulama, 1999 yılında 100 milyon kişinin uygulamaya başlaması sebebiyle, Çin Komünist Partisi bu kadar fazla sayıda insanın uygulamasını bir tehdit olarak algılayıp uygulamaya yasak koymuştur. Uygulayıcıların hiç bir suç kaydı olmamasına rağmen, Falun Dafa’yı destekleyenleri hapise atmışlardır. Uygulayıcıların organ kalitelerinin yüksek olduğu bilimsel olarak kanıtlandığı için, devlet hastaneleri tarafından yoğun talep görmektedir. Çin Komünist Partisi tarafından uygulayıcıların rızası olmadan organları alınmakta ve devlet hastanelerine yüksek meblağlara satılmaktadır.

Falun Dafa ilk olarak Li Hongzhi tarafından halka tanıtılmıştır. Sağlık üzerinde sağladığı mucizevî gelişmelerin daha fazla insanın uygulamayı öğrenmesinde ve yapmasında güçlü etkisi oldu ve kısa zamanda Çin’de ve dünya çapında büyük bir hızla yayıldı. Günümüzde Amerika, İngiltere, Almanya, Avustralya, İsveç başta olmak üzere dünyanın 100’den fazla ülke ve bölgesinde 100 milyondan fazla insan tarafından uygulanmaktadır. Falun Dafa şimdiye kadar başta Birleşmiş Milletler olmak üzere dünya çapındaki birçok örgüt, kuruluş ve ülkeden 1045 ödül ve 2890’dan fazla destek mektubu almıştır. Ayrıca Falun Dafa’nın kurucusu Li Hongzhi, 2000, 2001 ve 2002 yıllarında 3 kez üst üste Nobel Barış ödülüne ve Sakharov Özgürlük Ödülüne aday gösterilmiştir.

Daha ayrıntılı bilgi için www.falundafa.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.