Falun Dafa’nın 25. Yılı: 10.000 Katılımcı İle New York’ta Dev Geçit Töreni

Binlerce Falun Gong uygulayıcısı, 12 Mayıs’ta New York’taki 42. caddede; Dünya Falun Dafa Günü için bir geçit töreni yaptı. (Evan Ningn/The Epoch Times)

 

25. yıl Falun Dafa: Geçtiğimiz Cuma günü New York Manhattan’da Dünya Falun Dafa Günü dev bir geçit töreni ile kutlandı. Törene 57 ülkeden ve farklı bölgelerden 10.000’den fazla Falun Gong uygulayıcısı katıldı ve şehir boyunca renkli bir geçit oluşturdular.

Onların mesajı: “Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü”ydü. 10.000’den fazla Falun Gong uygulayıcısı, 13 Mayıs Dünya Falun Dafa günü anısına, New York’ta geniş çaplı ve çok renkli bir geçit törenine katıldı. Bu, New York’un görmüş olduğu en büyük Falun Dafa geçit töreniydi.

Falun Dafa, diğer adıyla Falun Gong olarak da bilinen uygulama, Çin’in geleneksel bir Qigong disiplinidir. Falun Dafa, zihni ve bedeni birlikte geliştiren bir uygulamadır ve bu uygulama 5 takım yumuşak egzersiz hareketi ile evrenin temel prensipleri “Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü” doğrultusunda bir öğreti içerir.

Usta Li Hongzhi, “Falun Gong” öğretisini ilk olarak 1992 yılında halka sundu. Bu öğreti çok kısa bir zamanda Çin’in en popüler Qigong’u haline geldi. İlk seminer kuzey Çin’in Changchun şehrinde 25 sene önce, 13 Mayıs’ta verilmişti.

Bugün Falun Dafa 70 ülkede, milyonlarca insan tarafından uygulanmaktadır. Bu devasa geçit töreninde, sadece folklorik Çin geleneği sergilenmedi, aynı zamanda birçok uygulayıcı kendi ülkelerinin geleneksel kostümlerini giyerek de ülkelerini temsil ettiler.

Ukraynalı Oleksandr Nimenko: “Biz kendi ülkelerimizin geleneksel kostümlerini giydik, çünkü Falun Dafa’nın dünyadaki tüm geleneksel kültürlere ilham kaynağı olduğunu düşünüyoruz.” dedi. Oleksandr, geleneksel Ukrayna kostümü, eşi ise geleneksel Ermeni kostümü ile büyük geçit törenine katıldı. Ayrıca geçit töreninde işlemeli Polonyalı ceketleri ve Bavyera’nın geleneksel ve zarif kostümlerini giymiş Falun Dafa uygulayıcılarını da görmek mümkündü.

 

Cennet Bandosu 12 Mayıs 2017 tarihinde Dünya Falun Dafa Günü için New York 42. caddede bir geçit töreni yaparken. (Larry Dye/The Epoch Times)

 

 

Çin’deki zulüm hakkında konuşuldu

Törende konuşmalar da yapıldı. Özelikle Çin’deki politik durum ile ilgili; Falun Dafa 18 yıldır komünist rejim tarafından bastırılıyor.

Falun Dafa Bilgi Merkezi başkanı Levi Browde, bir hatırlatma yaparak, Falun Dafa’nın 90 yılların başında ÇKP rejimi tarafından desteklendiğini söylüyor. “O zamanlar Çin Hükümeti, Falun Dafa’nın sağlık üzerindeki olumlu faydaları ve toplum ahlakını geliştirdiği için, Falun Dafa uygulamasını desteklemişti. Fakat, durum 20 Temmuz 1999 yılında değişti. Parti lideri Jiang Zemin’in emri ile bu barışçıl hareket devletin tüm gücü ile bastırılmaya ve sindirilmeye çalışıldı.”

Çin’de hala milyonlarca insan Falun Gong uyguluyor ve bu insanlar işkence, kötü muamele ve ölümle tehdit ediliyorlar. Browde ayrıca, on binlerce uygulayıcının organları için öldürüldüğünü söylüyor ve Çin’de büyük bir yasadışı organ nakli endüstrisinin varlığına da dikkat çekiyor.

Friends of Falun Gong Derneği Başkanı Alan Adler şunları söyledi: “Bir insanın sadece Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü’ye inandığı için öldürülmesi kabul edilemez. Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü evrensel değerlerdir ve dünyanın buna ihtiyacı var.”

Alan, Falun Gong zulmünün sadece politika veya Çin ile sınırlı bir mesele olmadığını vurgulayarak, bunun tarihi ve insani bir mesele olduğunu söyledi.

Ayrıca Miss World Kanada Güzeli Anatasia Lin de bir konuşma yaptı, Anastasia Lin, Falun Gong’u uyguluyor ve zulmü ifşa eden birçok filmde rol aldı. Lin, Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarının yaşadığı inanılmaz zulüm ve baskılara rağmen, hala iyi kalpliliğini koruduklarını söyledi. Kendisi gerçekleri açıklayan ve zulüm hakkında insanları bilgilendiren uygulayıcılara hayran olduğunu ve ana akım medyanın burada çok duyarsız davrandığını ekledi. 

Kanada Miss World Anastasia Lin

New York City Üniversitesi’nden bir profesör olan James Blake de benzer şeyleri söyledi. O eşi ile birlikte geçit törenini izlemeye gelenlerdendi: O, Çin’de yaşanan  yasadışı organ ticareti ve insan hakları ihlalleri ile ilgili afişleri ilk defa görmüş ve duymuş ve bu onun bu konu hakkında ki duyarlılığını artırmış.

James “Haberler bu olaydan hiç söz etmiyor” dedi. CNN gibi haber kanalları çok duyarsız….” ve ekledi: “Gördüğüm kadarıyla burada çok huzurlu ve güçlü bir tören var” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.