“Farklılıklarımızın Üstesinden Gelmeliyiz”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa ve Kuzey Amerika birliği için müttefiklerin farklılıkların üstesinden gelinmesi gerektiğine dikkati çekti.

Brğksel’de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Stoltenberg, tüm müttefiklerin ittifakının ortak güvenlik için vazgeçilmez olduğu konusunda anlaşmaya vardılar.

Toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Stoltenberg, gündemde aralıkta düzenlenecek Liderler Toplantısı’na hazırlık, külfet paylaşımı, terörle mücadele, Rusya ve Çin gibi konuların olduğunu söyledi.

İttifak içerisinde sorunlar bulunup bulunmadığı sorusuna, NATO’nun Avrupalı ve Kuzey Amerikalı müttefikleri her gün bir araya getirilerek sorunları paylaşma ortamı sağladığını dile getirdi.

“Çoğu zaman müttefikler, aralarındaki konularda anlaşma sağlıyor ve kararlar alıyoruz. Ancak zaman zaman ticaret, İran nükleer anlaşması ve Suriye’nin kuzeydoğusundaki gibi konularda görüş ayrılıkları oluşuyor” diyen Stoltenberg, “Avrupa ve Kuzey Amerika arasındaki birlik için farklılıklarımızın üstesinden gelmeliyiz” vurgusunu yaptı.

Stoltenberg, NATO dışişleri bakanlarının ittifakının uyarlanma konusunda önemli kararlar aldığını söyleyerek, “Uzayın, hava, kara, deniz ve siberin yanı sıra yeni harekat alanı olmasına karar verdik.” şeklinde konuştu.

Öte yandan uyduların saldırıya uğrayabileceğine, bunun da iletişim servislerinde büyük sorun getireceğini belirtti.

“Uzay aynı zamanda ittifakın savunma ve caydırıcılığı için de kilit öneme sahip.” diyen Stoltenberg, uzayın istihbarat toplanması ve füzelerin tespit edilmesi gibi alanlarda rol oynadığını vurguladı.

Stoltenberg, “NATO savunma odaklı bir ittifak. Uzaya silah koyma yönünde bir niyetimiz yok.” ifadesini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.