Fidan, BRICS Plus Oturumuna Katılmak Üzere Rusya’ya Gidecek

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Nijniy Novgorod şehrinde düzenlenecek BRICS Plus Oturumuna katılmak üzere 10 Haziran ve 11 Haziran’da Rusya’yı ziyaret edecek.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya’nın dönem başkanlığını yaptığı BRICS’in 11 Haziran’daki BRICS Plus oturumuna katılmak üzere Rusya’ya gidecek. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başta olmak üzere birçok ikili görüşme yapması beklenen Fidan’ın gündeminde; Gazze’deki son gelişmeler, Ukrayna, Suriye, Libya, Güney Kafkasya başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler olacak.
BRICS 2008-2009 mali krizine tepki olarak Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın bir araya gelmesiyle kurulmuştu. BRICS+ oturumuna, BRICS üyesi ülkelere ek olarak Türkiye, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Cezayir, Endonezya, Kazakistan, Küba, Laos, Moritanya, Nijerya, Tayland, Sri Lanka, Venezuela ve Vietnam davet edildi.

  1. BRICS Zirvesi’nin ise 22-24 Ekim 2024 tarihlerinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da yapılması planlanıyor.

Hakan Fidan 3-5 Haziran tarihleri arasında Çin’de bulunduğu temaslar kapsamında “Değişen Dünya Düzeninde Türkiye-Çin İlişkileri” başlıklı konferansta “AB ile Gümrük Birliği’ne sahip olmakla birlikte BRICS gibi farklı platformlarda çeşitli ortaklarla yeni iş birliği fırsatlarını da araştırıyoruz. Bu itibarla önümüzdeki hafta Rusya’da düzenlenecek BRICS+ Toplantısına katılmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” demişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.