Erdoğan”Fırat’ın Doğusuyla İlgili Hazırlıklarımızı Tamamladık”

Erdoğan ''Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden temizlemek için yapacağımız hareketın birkaç güne başlayacağını ifade ediyoruz.'' dedi.

Beştepe Millet ve Kongre Merkezinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından düzenlenen  Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat’ın doğusuyla ilgili ikazlarımızı yaparken aynı zamanda hazırlıklarımızı da tamamladık.” dedi.Terör örgütlerinin ham ve işlenmiş petrolü satarak yılda 600-650 milyon dolar gelir elde ettiğini belirtti. Erdoğan ”Bizim ne Amerikan yönetimiyle ne de Suriye’deki Amerikan askerlerine bir husumetimiz bugüne kadar olmadı. Her şeye rağmen Amerika’yı, doğru zeminlerde buluşabilmemiz şartıyla gelecekte de birlikte yol yürüyebileceğimiz stratejik müttefikimiz olarak görüyorum”dedi.

“Ülkemiz, milletimiz ve sektörlere hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum. Herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Vizyonu ”Küresel Güç Türkiye” kavramıyla belirlenen zirvede finansmandan insan kaynağına ve teknoloji üretimine kadar kamu ve özel sektör hep birlikte üzerimize düşeni yapacağımıza inanıyorum. Savunma Sanayiisinin önemli bir bölümünü son 16 yılda kat ettik. Son 16 yıldaki atılımlarımız sayesinde ülkemizi çok farklı noktalara getirmeyi başardık. Böyle bir ortamda koşabilecek imkanlara sahip olmak gerekiyor bunu başarmak lazım. İnşallah koşmaya çok daha farklı bir şekilde devam edeceğiz.”

Savunma Sanayii gelişimi ile ilgili konuşan Erdoğan, ”Savunma Sanayii vizyonun sözde kalmayıp proje bedeli 60 milyar doları bulan 650 kalem işi takip ediyoruz. Bunlardan 100 tanesi doğrudan teknoloji geliştirme ve araştırma projeleri. Seri üretim, prototip geliştirme, alt sistem geliştirme önceliklerimiz arasındadır. Her türlü düzenleme ve teşviki hayata geçiriyoruz.  Bayraktar, İHA ve SİHA’larımız, ANKA’mız, Hürkuş uçaklarımız semalarımızda ülkemize hizmet etmeye başladı. ATAK helikopterimiz en önemli hava güçlerimizden biri haline geldi. Milli muharip uçağımızı geliştirme yönünde kesintisiz bir çaba içindeyiz. Korkut hava savunma silahımızın teslimatına, hisar savunma sistemlerimizin testlerine devam ediyoruz. Siper hava savunma sistemimizle ilgili gelişmeler önemli bir aşamaya geldi. Kasırga, Bora, som gibi füzelerimiz seri üretim aşamasına gelirken daha yeni modellerimizle ilgili çalışmalarımız sürüyor. “dedi.

”Altay Tankı” ile ilgili açıklamasında; ”Önemli adımlardan bir tanesi ALTAY tankını seri üretim aşamasına getirdik. Ne kadar önemli olduğunu Afrin’de gördük. Altay’la çok daha farklı mevzi kazanacağız” dedi.

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.