Foçalılar Bilirkişi Heyetini Sloganlarla Karşıladı: ‘Taşocağı İstemiyoruz”

Fotoğraf:.Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu

Foça Kocamehmetler Köyü’nde faaliyeti devam eden taşocaklarına yönelik Foça Belediyesi’nin kapatma davasında 7 Aralık 2023 günü Mahkeme heyeti keşif yaptı. Keşfe; Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu’nun çağrısıyla Kocamehmetler Köylüleri ve çevre mahallelerde yaşayan yurttaşlar katıldı.

İzmir Foça Kocamehmetler köyünde faaliyeti devam eden taş ocaklarına yönelik Foça Belediyesi’nin kapatma davasında 7 Aralık 2023 günü mahkeme heyeti keşif gerçekleştirdi. Keşfe Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu’nun çağrısıyla Kocamehmetler Köylüleri ve çevre mahallelerde yaşayan vatandaşlar da katıldı.

İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi’nde görülen her iki davada mahkeme 25 Ekim 2023 tarihinde verdiği ara kararla 7 Aralık 2023 perşembe günü bilirkişi keşfi gerçekleştirildi. Kocamehmetler köylüleri bilirkişi heyetine, zeytinlik alanın bitişiğinde, evlerinin içine kadar giren taş ocaklarının can güvenliklerini tehdit ettiğini söyledi.

Fotoğraf: Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu

2016 yılından beri faaliyetini sürdüren Damba Madencilik İnşaat Sanayi ve Tic. AŞ’ye ait taş ocağına 10 yıl süre ile işletme ruhsat izni verildiğini belirten Foça Tarih ve Doğa Talanına Hayır Platformu Sözcüsü Ramis Sağlam ise her iki taş ocağı ile ilgili olarak, “Yılda 4 bin 800 metreküp üretim yapması planlanan taş ocağına ÇED raporu başvurusu da yapılmamış. Foça Belediyesinin işletmenin orman alanı içinde olması nedeniyle Orman Genel Müdürlüğü ile yaptığı belirtilen protokolün, ‘şirket gizliliği’ ileri sürülerek reddedildi” dedi.

Bugüne kadar davada dahil olmak üzere CİMER ve ilgili tüm bakanlıklara şikayet başvurularını yaptıklarını sözlerine ekleyen Sağlam, “Kocamehmetler köyüne ve bu bölgedeki yerleşim alanlarına giden ana yola sıfır noktada taş çıkaran iki şirkette hiçbir önlem almadan faaliyetlerine devam ediyor. Çevre güvenliğini hiçe sayan taş ocaklarının ağır tonajlı kamyonları ise köy yolunu tahrip etmiş durumda. Davanın lehimize sonuçlanarak her iki taş ocağının da kapatılması bölgede yaşayan halkın ortak talebidir” diye konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.