Fransa, Çin’e ‘Uygur Türkleri’ Uyarısında Bulundu

Fransa, Çin’in Sincan bölgesinde tarlalarda yarım milyon Uygur Türkü’nün zorla çalıştırıldığı sürece yatırım anlaşmasını imzalamayacağını açıkladı.

Fransa tarafından Çin’in Sincan bölgesinin pamuk tarlalarında zorla yarım milyon Uygur Türkler’ini çalıştırdığı sürece Çin-AB yatırım anlaşmasını imzalanmayacağını açıklandı.

Çin ile Avrupa Birliği arasındaki yatırım anlaşmasının 7 yıllık müzakereler sonrası imzalanması bekleniyor. Ancak Fransa, Çin’in Sincan bölgesinin pamuk tarlalarında zorla yarım milyon Uygur Türkünü çalıştırdığı sürece anlaşmayı imzalamayacağını açıkladı.

Fransa Dış Ticaret Bakanı Franck Riester, “Temel Uluslararası Çalışma Örgütü Sözleşmelerinin, özellikle de zorla çalıştırmanın kaldırılmasına ilişkin sözleşmenin onaylanmasına ilişkin yeterli taahhütleri henüz elde etmedik” ifadelerini kullandı.

Özellikle fabrikalarda ve tarlalarda zorla çalıştırılan Uygur Türk halkını vurgulayan Riester sözlerine şöyle devam etti :

“Bu sözleşmenin onaylanması Paris’in kırmızı çizgisidir. Zorla çalıştırmanın son bulması için çabalamazsak, Çin’deki yatırımı kolaylaştıramayız. Bu nedenle çok netiz. Pekin, bağlı olduğumuz sözleşmeleri onaylamalı ve bunları uygulayacağını sözleşmede taahhüt etmelidir”

Fransa Dış Ticaret Bakanı Franck Riester; Belçika, Lüksemburg, Hollanda ve Almanya gibi birkaç Avrupa ülkesi zorla çalıştırma konusunda Fransa’nın bu konudaki tutumu desteklediğini söyledi.

Araştırmacı Adrian Zenz’in çalışmalarına göre, yarım milyon Uygur Türkü, Çin pamuğunun yüzde 85’inin üretildiği bölgenin pamuk tarlalarında zorla çalıştırılmaktadır.

Geçen Perşembe günü Avrupa Parlamentosu Çin’in bu uygulamasını “insanlığa karşı suç” olarak nitelendirilip, kınanarak acil durum kararı kabul edilmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.