Fransa’da Neler Oluyor

Son günlerde gerilimin tırmandığı Fransa’da saldırı düzenlendi.

Saldırının Nice kentinde Notre Dame Kilisesi yakınlarında olduğu bilgisi kaydedildi.

Gerçekleşen saldırıda göre üç kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre olayın bir terör saldırısı olma ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi. Belediye Başkanı Christian Estrosi, “Saldırgan polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildikten sonra gözaltına alındı. Hastaneye kaldırıldı ve yaşıyor” açıklamasını yaptı.

Olay Fransa’nın Paris şehrinde, bir öğretmenin okulda Hz. Muhammed karikatürü gösterdikten sonra öldürülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtlığını körüklemesinden sonra gerçekleşmesi dikkatlerden kaçmadı.

Öğretmeni öldürenin kişinin Rusya vatandaşı bir Müslüman olduğu ve öğretmenin öğrencilerine Hz.Muhammed’in karikatürlerini gösterdiği için öldürüldüğü iddia edilmişti.

Macron, ülkede İslamcı örgütlerle mücadele edeceklerini açıklamış ve birçok müslüman STK’lara denetlemeler başlatılmıştı.

Hz Muhammed karikatürlerinin Fransa’da Charlie Hebdo tarafından devlet dairelerinde yansıtılmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan sert tepki göstermişti.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de Fransız mallarına karşı boykot çağrısını yapmıştı. Fransa’ya tepki gösteren birçok İslam ülkesi de, Fransız mallarına karşı boykot kararı almıştı.

Charlie Hebdo’nun yeni sayısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili bir karikatür paylaşması sonrası iki ülke arasındaki gerilimi alevlendirdi.

Edinilen bilgiye göre Fransa’da kurucusu olduğu dernek radikal İslamcı oluşumlarla ilişkili olduğu ve terör eylemlerini meşrulaştırdığı gerekçesiyle kapatılan İdriss Sihamedi, Türkiye’den siyasi sığınma istediğini duyurdu.

Sihamedi, Twitter hesabından Türkçe olarak şu açıklamayı yaptı:

“Fransa’da, 26 ülkede 2 milyon yoksul insan için faaliyet gösteren insani yardım ve insan hakları örgütü Barakacity’yi Fransa devleti feshetme kararı aldı. Dosyalarında 3 yıllık bir soruşturmanın ardından herhangi bir gerçek suçlama olmamasına rağmen. Bu yüzden sayın Erdoğan’dan STK’mız adına Fransa’da güvende olmadığım için kendim ve ekibim adına siyasi sığınma talebinde bulunmak istiyorum.”

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Sihamedi’nin mesajına şöyle yanıt verdi :

“Merhaba Sihamedi. Sen ve iş arkadaşların kurumumuza bireysel olarak adınız, soyadınız, kimlik bilgileriniz ve pasaport numaralarınızı içeren sığınma dilekçeniz ile başvurduğunuz durumda talebiniz değerlendirmeye alınacaktır. Verdiğiniz bilgilerden sonra İstanbul Havalimanı’daki ekibimiz durumla ilgili bilgilendirilecektir”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.