Fransa’da Protestolar Devam Ediyor

Fransa’da güvenlik güçlerinin görüntülerinin yayımlanmasını yasaklayan güvenlik yasa tasarısı karşıtı protestolar sürüyor.

Basın kuruluşları, sendikalar ve insan hakları derneklerinden oluşan “Genel Güvenlik Yasasına Hayır” girişiminin çağrısıyla Fransa genelinde 90’dan fazla eylem gerçekleştirildi.

Güvenlik güçlerinin görüntülerinin yayımlanmasını yasaklayan tasarının 24. maddesinin yeniden yazılacağı açıklansa da eylemciler bunun geri çekilmesini talep ediyor.

Başkent Paris’in yakın banliyölerinden Les Lilas’da toplanan eylemciler, “Macron istifa” ve “özgürlük” sloganları attı.

Bir süre sonra Republique Meydanı’na ulaşan eylemciler ile polis arasında yeniden çatışma yaşandı. Polis, protestoculara karşı biber gazı ve tazyikli su kullandı. Göstericiler, meydanda çevreye zarar verdi ve birçok çöp bidonunu yaktı, bir mağazayı yağmaladı.

Polis ile eylemciler arasında gerginlik esnasında birçok ses bombası atıldı.

Fransız polisi, Gambetta Meydanı yakınlarındaki bir grup göstericiye barikat oluşturarak, bu kişilerin yürümesini engelledi.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından ülke çapındaki gösterilerde 42’si Paris’te olmak üzere 64 kişinin gözaltına alındığını ve 8 polisin yaralandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığının verilerine göre de 5 bini Paris’te olmak üzere ülke genelinde devam eden eylemlere 52 bin 350 kişi katıldı. 

Ülkede son dönemde polisin gazetecilere ve eylemcilere yönelik şiddetine tepkiler büyüyor.

Tasarıda güvenlik güçlerinin görüntülerini yayımlayanlara 1 yıl hapis ve 45 bin Euro’ya kadar para cezası öngörürken, gösterilerde “drone” kameralarının yanı sıra güvenlik güçlerinin görev sırasında kullandığı kameraların insanları izlemek için kullanılabileceği belirtiliyor.

Fransa’da sarı yeleklilerin gösterilerinde ve emeklilik reformuna karşı yapılan eylemlerde, polisin protestoculara karşı kullandığı şiddetin görüntülenerek sosyal medyada paylaşılmasının ardından polisler hakkında soruşturma açılmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.