Fransa’dan İran’a Uyarı

İran yönetiminin nükleer faaliyetlere yeniden başlanması yönündeki kararına yönelik bir soruya Le Drian, “Kırmızı çizgilerle temas etmek tehlikelidir. Bugün İran’ın uranyum zenginleştirme inisiyatifi tamamen Viyana anlaşması çerçevesindedir. Dün ilan edilen karar anlaşmaya aykırı değildir. Eğer daha ileri bir seviyeye geçilirse anlaşma bozulur” açıklamasında bulundu.

Anlaşmanın bozulması durumunda Avrupalıların sessiz kalmayacağını belirten Le Drian, bu durumda yeni yaptırımların gündeme geleceğini söyledi. Le Drian, “Biz anlaşmayı korumak istiyoruz. İran ile bu yönde çalışıyoruz. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) kontrolleri sürdürüyor. İran taahhütlerine tamamen uyuyor” dedi.

Suriye konusunda çabaların ilerleme kaydedilmesine yaramadığını vurgulayan Fransız bakan, konunun dün Paris’te bir araya gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından görüşüldüğünü söyledi.

Le Drian, Netanyahu’nun son dönemde üçüncü kez Paris’i ziyaret ettiğini belirterek, “İsrail’e büyük bağlılığımız var. Netanyahu üçüncü kez Cumhurbaşkanı Macron’u ziyarete geldi. (İsrail) Büyük bir demokrasidir” şeklinde konuştu.

 

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.