Futbolcu Mesut Özil’in Uygur Paylaşımına Çin’den Tepki Geldi

Fotoğraf; Mesut Özil Instagram Hesabı

Arsenal’ın yıldız oyuncusu Mesut Özil’in Instagram hesabında Çin’in Uygurlara yaptığı zulüme yönelik paylaşımının ardından Çin’den yanıt geldi.

Özil sosyal medya hesabında Uygurlarla ilgili yaptığı paylaşım üzerine Çin Devlet Televizyonu Arsenal’in maçı yerine başka bir maç yayınladı.

Özil, Instagram hesabından Çin’in Uygur Türklerine karşı yaptığı zulmü konu alan bir paylaşımda bulundu bunun üzerine Çin Futbol Federasyonu Özil’in paylaşımının ‘kabul edilemez’ diye niteleyip Çinli futbol severlerin duygularını incittiğini belirtti.

Çin’deki Arsenal taraftarları paylaşımın ardından takımın formalarını yaktı. Bazı taraftarlar, futbolcu yıldızın Arsenal ile sözleşmesinin iptalini istedi.

Pekin Yönetimi yanlısı Global Times gazetesi ise 31 yaşındaki oyuncunun “palyaçoluk” yaptığını ve bu paylaşımın ciddi sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Öte yandan Çin hükümetinin Özil’in paylaşımı nedeniyle Premier Lig’e veya Arsenal’e yaptırım uygulanabileceğinden bahsediliyor.

Mesut Özil’in Paylaşımı Şu Şekilde;

“Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam’dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur’anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen. Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: ‘Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!’ Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur… Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize yardım eyle… Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır…” 

Fotoğraf; Mesut Özil Instagram Hesabı
Fotoğraf; Mesut Özil Instagram Hesabı

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.