Gazeteciler “Adaletin Kara Yüzü” Yürüyüşünde Tutuklu Arkadaşları İçin Basın Açıklaması Yaptı

Fotoğraf: Ertan Önsel

Tutuklanmalarının 100. gününde gazeteci Nedim Şener ve Ahmet Şık başta olmak üzere tutuklu bulunan 60 gazeteci için arkadaşları ve meslekdaşları Taksim’de yürüyüş yaptı.

Yürüyüş yapan gazeteciler, tutuklu meslekdaşlarının tutuklanmalarına neden olan delillerin açıklanması, açıklanamıyorsa da tutuksuz yargılanmaları talebinde bulundular.

Gazeteci Rıdvan Akar’ın okuduğu basın açıklamasında şöyle denildi:

“Seçim öncesi bir programda Başbakan Erdoğan; gazetecilerin sorusu üzerine, ‘bazı kitaplar vardır ki! bombadan daha tehlikelidir’ dedi. İleri demokrasi kavramının mucidi, ileri demokrasi ülkesinde, bomba ile kitap eş tutuluyor. Gazeteciye ‘namert’ diyerek ayar veriyor. Kendisine çanak soru sormayan, yalnızca işini yapmak isteyen bir gazetecinin işten çıkartılmasına vesile olabiliyor. Tüm bunlar olduktan sonra, helalleşmek istiyor. Böyle bir konjonktürde bizim onunla, o düşünce sistematiğiyle helalleşmemiz mümkün değil. Çünkü gazeteci gerçeğin peşindedir. Çünkü gazeteci taraftır. Ama son zamanda kafalara yerleştirilmek istenen, candaş veya yandaş tarafından değil, gerçeğin tarafındadır.

Gazetecilerin özgürlüğü aynı zamanda halkın haber alma özgürlüğüdür. Çünkü biz yazmasak, hiçbir yolsuzluk, hiçbir ihlal haber olmayacak. Yapanın yanına kar kalacak. Yanlış gidenleri öğrenemeyecek. Eşit, özgür, demokratik, müreffeh toplum ancak prangalarından kurtulmuş bir basınla mümkün olabilir. Özgür basın şiarımıza ulaşmak için, biliniz ki, yansak da dokunacağız.”

Yoruma kapalı.