Gazze’de 3 bin 500 Çocuk Yetersiz Beslenme Nedeniyle Ölüm Tehlikesi Altında

Fotoğraf:UNICEF

İsrail rejiminin kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ndeki açlık planı binlerce Filistinli çocuğu ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde 3 bin 500 çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle ölüm tehlikesi altında olduğu belirtildi.
Medya ofisi şu uyarıda bulundu: “335.000 çocuk soykırım, yerinden edilme ve İsrail saldırganlığının diğer etkileri nedeniyle son derece zor koşullar altında yaşıyor.”

Bu çocukların “akut yetersiz beslenmeden muzdarip olduklarını, vücutlarını etkilediğini, onları bulaşıcı hastalıklara maruz bıraktığını, büyümelerini engellediğini ve hayatta kalmalarını tehdit ettiğini” söyledi.
“Bu çocuklar temel hizmetlere erişemiyor ve aşı ve temel ilaçlardan yoksun kalma nedeniyle durumları daha da kötüleşiyor.”
“İsrail’in çocukları aç bırakma politikası nedeniyle Gazze’de beş yaşın altında 3 bin 500’den fazla çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya.”
Gazze medya ofisi, “ciddi bir süt ve yiyecek sıkıntısı, besin takviyesi eksikliği ve aşıların reddedilmesi” olduğunu söyledi.
Gazze’nin acilen gıda ve ilaca ihtiyacı olduğu ve insani yardımın “sağır edici uluslararası sessizliğin ortasında” üst üste dördüncü hafta boyunca engellendiği belirtildi.
Wafa haber ajansı 15 Haziran’da, İsrail’in Refah sınır kapısını devam eden ablukası nedeniyle Gazze Şeridi’nin merkezindeki Deir el-Balah’taki El Aksa Şehitleri Hastanesi’nde Filistinli bir çocuğun açlıktan öldüğünü bildirdi.
İsrail, Mısır ile Refah sınır kapısını ele geçirdikten sonra insani yardımın Gazze’ye ulaşmasını engelledi. Rejim, 7 Mayıs’ta geçişin Filistin tarafının kontrolünü ele geçirdi. O günden bu yana gıda ve ilaç sıkıntısı daha da ciddileşti.
İsrail’in Gazze’ye yaptığı insani yardım ablukası, Gazze halkının ciddi şekilde yetersiz beslenmesine yol açtı.

Öte yandan UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Khodr, “Gazze’de devam eden gıda ve beslenme eksikliği ve sağlık hizmetlerinin yok edilmesi nedeniyle ailelerinin gözleri önünde ölen çocukların korkunç görüntüleri ortaya çıkmaya devam ediyor” dedi. “Bu 3.000 çocuğun tedavisi hızlı bir şekilde yeniden başlatılamazsa, kritik hastalıklara yakalanma, yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yakalanma ve bu anlamsız, insan yapımı saldırılar sonucu öldürülen kız ve erkek çocuklardan oluşan giderek büyüyen listeye katılma riskiyle karşı karşıya kalacaklar.” açıklama yaptı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.