Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan Yurtdışına Çıkış Harcı Açıklaması

Fotoğraf: Pixabay-AhmadArdity

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), vatandaşların yurtdışına çıkış harcına yönelik spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmamaları için uyarıda bulundu.

Hükümetin bu ay sonunda TBMM’ye sunacağı ifade edilen vergi reformuna ilişkin ayrıntılar dün basında yer almıştı. Taslak çalışmaya göre;yurt dışına çıkış harcı 1500 TL’ye çıkarılacak ve harç her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak.

Bu gelişmenin ardından Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), vatandaşların yurtdışına çıkış harcına yönelik spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmamaları için uyarıda bulundu.150 lira olan yurt dışı çıkış harcına zam geleceğine ilişkin çalışma başlatıldığı belirtilirken Gelir İdaresi Başkanlığından açıklama geldi.

Açıklamada, “Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir. Bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez” uyarısı yapıldı.

GİB’in internet sitesinde yayımlanan duyuruda, yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışmaların olduğunun basına yansıyan haberlerde yer aldığı belirtildi.

Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçlarının da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulduğu belirtilen duyuruda, “Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır. Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir” denildi.

Açıklamada, “Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez. Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir” ifadesi kullanıldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.