Genç Yönetmen Derin Kıvaner’in Filmi, Pekin’de Finalde Yarışacak

İSTANBULGenç yönetmen Derin Kıvaner’in “Beni Seviyorum” isimli kısa filmi, Pekin’de 7-13 Kasım tarihinde düzenlenecek Uluslararası Kısa Film Festivali’nde finale kalan tek Türk filmi oldu. Bahçeşehir Üniversitesi Sinema TV bölümü son sınıf öğrencisi Derin Kıvaner’in bugüne kadar senaryosunu yazıp yönettiği kısa filmlerinden çok ayıda ödülleri bulunuyor.

Geçtiğimiz yıllarda Ayçe Kartal’ın kısa film dalında Kazakistan’dan en iyi animasyon ödülüyle dönmesi kısa filmcileri de heyecanlandırdı. 21 yaşındaki Derin Kıvaner Pekin’deki Kısa Film Festivali’nde ‘Beni Seviyorum’ filmiyle finale kalmayı başardı. Bugüne kadar beş kısa filmiyle iyi bir çıta yakalayan Kıvaner, 2009 yılında “Esas oğlan esas kızla tanışır” filmiyle Tursak’dan Geleceğin Sineması Proje Destek Ödülü ve “Nympha” adlı kısa filmiyle de Metro Kısa Film yarışmasında ikincilik ödülü aldı.

Cihan Haber Ajansı’yla duygularını paylaşan Kıvaner, “Dünyanın her ülkesinden kısa filmcilerin buluştuğu festivalde, ilk 40 arasına girmek oldukça gurur verici. Bütün ülkelerden önemli filmler katıldığı için belki birinci olabilmek zor olabilir. Çünkü ABD’den, UCLA ve New York Akademi gibi İspanya’dan, İtalya’dan, Avusturalya’dan, İngiltere’den çok önemli okullarda iyi eğitim almış öğrencilerle birlikte yarışacağım. O yüzden şansım ne olur bilemiyorum. Fakat dünya çapında üniversitelerin sinema-tv bölümlerinden birçok finalistle beraber orada bulunacak olmamın bile, ülkemizin tanıtımı açısından çok önemli ve ayrıca çok faydalı paylaşımlarda da bulunacağımı düşünüyorum.” dedi.

Pekin Kısa Film Festivali, dünya üzerindeki kısa filmcilerin buluştuğu yer olarak dikkat çekiyor. Yıllardır yapılan festivalde ilk kez bir Türk öğrencinin finale kalmasının yanı sıra sinema dünyasının önemli isimleri de festivali yakından takip ediyor. Festivali organize eden Pekin Film Akademisi’nin en büyük özelliği ise Uzakdoğu’daki en önemli oyuncu, senarist ve yönetmenleri yetiştirmiş olması. Bugüne kadar, Uzakdoğu sinemasına damgasını vurmuş en önemli yönetmenler Pekin Film Akademisi’nden mezun. 07-13 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde, Derin Kıvaner’e Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün de destek sözü verdiği öğnerildi. Narsist bir adamın öyküsünü sade ve mizahi bir dille anlatan “Beni Seviyorum” adlı kısa filmin başrol oyuncusu ise Oytun Berktan.

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.