Gezi Kararlarını Türkiye’nin Dört Bir Yanında Protesto Edildi

İstanbul’da Türkiye Makine Mühendisleri Odası önünde gerçekleştirilen protestodan bir kare ( Fotoğraf: sendika.org)

2013’teki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin devam eden davada Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 17 kişi için davada kararın açıklanmasının ardından Türkiye’nin her yerinde basın açıklamalı protestolar yapıldı. Mahkeme, Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis verirken, aralarında Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Can Atalay, Mine Özerden, Yiğit Ali Ekmekçi, Tayfun Kahraman’ın da bulunduğu sanıklara 18’er yıl hapis cezası verdi.

Gezi Davası ile ilgili kararın açıklanmasının ardından Türkiye’nin pek çok şehrindeki sendika, oda ve yerel emek ve demokrasi platformlarının çağrısıyla vatandaşlar kararı protesto etmek için meydanlara çıktı. Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa, Adana, Mersin, Antalya, Antakya, Samsun, Zonguldak, Trabzon, Gaziantep, Bolu, Van gibi pek çok şehirde protestolar için bir araya gelen vatandaşlar, Gezi Davası kararlarını basın açıklamaları ve sloganlar ile protesto etti. Pek çok ilde protestolara yüzlerce katıldı. Protesto eylemleri ile ilgili olarak, son dönemlerin en yoğun katılımlı kitlesel eylemleri olduğu yorumları yapıldı.

Eskişehir’de polis kalabalığa müdahalede bulundu

Pek çok yerde yapılan eylemlerde sık sık “Hükümet istifa”, Her yer Gezi, her yer direniş”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. Eskişehir’de Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Espark önünde yapılan basın açıklamasının ardından kalabalık Ali İsmail Korkmaz’ın heykeline yürümek isteyince, polis kalabalığa müdahalede bulundu. Polisin engelleme girişimine rağmen heykel önünde yeniden toplanan Eskişehirliler, Ali İsmail Korkmaz nezdinde Gezi’de yaşamını yitirenleri andı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.