“Gidip Bir Partiye Kayıt Yap, İl İlçe Başkanı Onay Verirse İşe Gir, O Devir Bitti Kardeşim.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanı seçildiği 1994 yılında belediyeden daha çok işçi çıkarıldığını söyledi.

Başkan İmamoğlu, işten çıkarılan kişilerin belediye önünde yaptığı gösterilere değinerek “Sabahtan akşama kadar belediye önünde davul çalınıyor, böyle bir gösteri olmaz, böyle bir hak yoktur. Buna müsamaha gösteriyor ama bir başkası AKP’nin önüne gidiyor, yaka paça tutuklanıyor.” şeklinde konuştu.

“Gidip bir partiye kayıt yap, il ilçe başkanı onay verirse işe gir, o devir bitti kardeşim.” diye ekledi.

Haber Global’in sorduğu sorulara yanıt veren İmamoğlu, KHK meselesine de değindi;

“İnsanlar ben çalışırsam olur, emek verirsem olur demesi için adaletli olunması lazım. 130 bin kişi KHK’lı, memuriyetten men edildi, 46 kişi intihar etti, yani bu süreçler sağlıklı gelişecek, bizim bu sürecimize dair laf yetiştirecekler, vekiller gelip şov yapacak, gelen bir vekilin bizden nasıl maaş aldığıyla ilgili kayıtlar var. Ben İstanbul halkına adil olmaya söz verdim, partizanlığı söküp atacağım dedim.” şeklinde konuştu.

İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara’da belediye başkanlarının gerçekleştirdiği görüşmelerden sonra, İstanbul için ayrıca görüşme talebinde bulunacağını söyledi;


 “İstanbul 16 milyonluk bir kent, politik olarak çok gündemde, her diyalog sorgulanıyor. Dolayısıyla İstanbul adına tabii ki Cumhurbaşkanı’ndan görüşme talebim olacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaşanan sandalye kırılma olayının arka planını ise şu şekilde anlattı:

“Orada elbette bir oturma düzeni vardı, herkesin yeri belliydi. Oturduk, naklen yayından sonra ben konuşmamı yaptım. Sonra o esnada sandalye kırıldı, biraz yere düştük haliyle. Sonrasında ikinci sandalye de öyle sıkıntılıydı, sonra üçüncüyü verdiler. Sn Cumhurbaşkanı “İsraf ediyorsun” gibi bir espri yaptı, ben de kendisine “İsraf değil, sandalye yanlış” gibi bir söz söyleyince o yine “İsraf ediyorsun” dedi. Ben de “İkinciye sağlam otururuz” dedim. Bir kere söyleyeyim sandalyenin sahibi ben değilim. Her şeye rağmen ben oradaki süreci talihsizlik olarak yorumluyorum, her ne kadar kamuoyu böyle yorumlamasa da.”

İmamoğlu israf mücadelesini Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu işaret ederek “Bizi ilk alkışlaması gereken, örnek göstermesi gereken Sn. Cumhurbaşkanı. Çünkü biz kamunun parasını koruyoruz.” dedi. İmamoğlu araç israfı ile ilgili “Toplamda 1250 aracın bu kuruma israf bedeli 50 milyon lira. 5 yılda 250 milyon lira. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? 125 tane kreş demek. 13-14 bin çocuğumuza okul öncesi eğitim vermek demek.” şeklinde konuştu.

Başkan İmamoğlu, geçmiş dönemde İBB’ye ait iştiraklerden TRT’de yayınlanan bir diziye 20-25 milyon TL civarında para aktarıldığını açıklayarak;

“Bir TRT dizisine 20-25 milyon lira para niye aktarsın İBB. Bir televizyona bir dizi yapılacaksa buna sponsor olmak belediyenin işi mi? Televizyon reklam alır oradan para kazanır. Sadece bir iştirakten 12,5 milyon TL verilmiş” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.