Google İznimiz Olmadan Her An Bizi Dinliyor mu?

Son günlerin en dikkat çeken tartışması sıcaklığını yitirmeden her geçen gün artıyor; Google her an bizi dinliyor mu?

Son günlerde sosyal medyada pek çok kişi artık Google’ın insanları sürekli olarak dinleyip dinlemediğini tartışmaya başladı. Bu kişiler kendilerinden toplanan veriler doğrultusunda karşılarına çıkan sürekli reklamlar ile ilgili yaşadıkları şaşkınlık ve dehşet duygularını anlatıyorlar. Ana teknoloji firmaları ise böyle bir şey olmadığı ile ilgili açıklamalar yapıyor. Google bir insanın sözlerini ses tanıma komutu olan “OK Google” demeden önce reklam ya da başka amaçlar için kesinlikle kullanmadıklarını ifade ettikleri bir açıklama yapmasına rağmen pek çok insan izinsiz dinlendiklerini söylüyor. İnsanların farkında olmadan Google’a böyle izinler verip vermediği ise başka bir konu.

Bizleri manipüle ediyorlar

Bu konu ile ilgili bize ulaşan mağdurlardan bir tanesi olan H.K. yaşadığı olayı şöyle anlatıyor. “Geçtiğimiz günlerde bir bankanın kredi kartını artık kullanmak istemediğim için iptal ettirdim ve kapattırdım. Kredi kartımı kapatmamın ardından iki gün sonra karşıma bir Google reklamı çıktı. Reklamda bu bankanın kredi kartına başvurabileceğim söyleniyordu. Bu reklamı görür görmez şüphelendim. Bu reklamı görmemin ardından iki gün sonra banka beni arayıp kredi kartı isteyip istemediğimi sorunca bunun artık çok bilinçli bir manipülasyon olduğunu hemen anladım.”

Aynı konuda mağdur olan diğer bir kişi ise iki çocuk annesi olan S.H. Onun yaşadıkları da diğer mağdurların yaşadıkları ile tutarlılık gösteriyor. S.H. bu durumla yeni bebekleri için bakıcı aradıkları zaman karşılaştıklarını söyleyerek yaşadıklarını şöyle anlatıyor; “ Yeni doğan bebeğimiz için eşimle bakıcı bulmaya karar verdik. Eşimle bu konuyu birkaç zaman konuştuk ve bir bakıcı sitesine üye olduk. Sonra bu fikrimizden bir süre vazgeçtik. Aradan biraz zaman geçti ve biz bu konuyu tekrar konuşmaya başladık. Bir gece tekrar bu konuda karar verdiğimiz anda bir SMS aldık ve SMS üye olduğumu bakıcı firmasında geliyordu ve bize bir hafta için indirimli hizmet vaat ediyordu. Bu manipüle edici bir pazarlamaydı. Şoke olduk.”

Bizi dinlediklerine eminim

Yaşananlar bunlarla sınırlı da değil. Genç bir bayan olan E.S bu konudaki diğer bir mağdur. E.S.’de böyle bir deneyim yaşadıktan sonra yaşadıklarından oldukça tedirgin olmuş. O da yaşadıklarını şöyle anlatıyor; “Geçtiğimiz akşam arkadaşlarımla bir kozmetik markası hakkında konuştuk ve kesinlikle internette o markayla ilgili en ufak bir araştırma yapmamıştım. Bir sonraki gün Instagram’da, Google’da, Facebook’ta sürekli o markanın reklamlarını görmeye başladım. Artık dinlendiğimize eminim. Çünkü daha önce yine birileriyle konuşmamım üstüne karşıma o konuyla ilgili reklamlar çıkmıştı ama o konuyu internette araştırıp araştırmadığıma emin olmadığım için, bu kadar net konuşmalarımızın dinlendiğini düşünmemiştim, o zamandan beri bu konu hep bir acabaydı benim için ama artık eminim.”  E.S. aynı zamanda evli bir arkadaşlarının da çocuklarına akülü araba almak hakkında konuştukan sonra her yerde akülü araba reklamları görmeye başladıklarını, bütün bunların tesadüf olamayacağını dile getirdi.

Telefon dinlemesi mümkün

BBC Teknoloji muhabiri Zoe Klienman tarafından Pen Test Partners Şirketi’nden siber güvenlik uzmanı Ken Munro ve meslektaşı David Lodge ile yapılan röportaj ise bu iddiayı doğrular nitelikte. Munro röportajda bu iddialara başta ikna olmadığını ve  olayların kişisel öykülere dayanıyor gibi göründüğünü söylese de sonrasında bunun olasılığını kanıtladıklarını belirtiyor. Bunu kanıtlamak için yaptıklarını ise şöyle anlatıyor; “Tek yapmamız gereken mevcut Google Anroid faaliyetini kullanmak oldu. Bunu işimizi kolaylaştıracağı için seçtik. Telefondaki mikrofonu kullanma iznini aldıktan sonra internette bir dinleme sunucusu kurduk. Telefonun mikrofonunda duyulan her şey, dünyanın neresinde olursa olsun bize geri döndü ve biz de o konuyla ilgili özel reklamlar gönderdik. Bu işi yapmamız ise sadece iki günümüz aldı.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.