Gözkamaştırıcı Bir Nehir

Dünya üzerindeki nefes kesen görüntülerden biri olan ve “5 Rengin Nehri” olarak bahsedilen Cano Cristales Nehri, “cennete doğru ilerleyen nehir” ve “dünyanın en güzel nehri” olarak da tanımlanıyor. Bu ilginç nehrin genişliği 20 metre, uzunluğu ise 100 kilometre civarında.

Yılın çoğu zamanında herhangi bir nehirden farkı olmayan nehrin yeşil yosunlarla kaplı taşları ve masmavi suları var. Ancak yılın belirli bir döneminde bu nehir adeta büyüleyici bir hal alıyor. Rengarenk çiçekler açıyor ve nefes kesici bir güzelliğe bürünüyor.

Kolombiya’nın yağışlı mevsimi boyunca su hızlı ve derinden akıyor, dolayısıyla da nehrin dibini karartarak bulanıklaştırıyor. Böylece nehirdeki yosunlar ihtiyaç duydukları güneş ışınlarını alamıyorlar. Kurak mevsim boyunca ise nehirdeki yaşamı besleyecek kadar su yağışlı ve kurak mevsim arasında nehir öyle bir dönem yaşıyor ki, su seviyesinin oranına bağlı olarak onlarca çeşit yosun müthiş bir renk çeşitliliği sergilemeye başlıyor. Mavi, yeşil, siyah, kırmızı ve pembenin binlerce tonu nehrin üzerini kaplıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.