Gül:” Kaşıkçı Cinayeti Soruşturması Başarıyla Tamamlanacak”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan Cemal Kaşıkçı cinayeti zanlılarının Türkiye’ye iade edilmesi durumunda soruşturmanın başarıyla tamamlanacağını, aksi takdirde kafalarda soru işaretleri oluşacağını vurguladı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yeni Şafak Gazetesi’nin gündeme yönelik soruları cevapladı.

Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili savcılığın hem uluslararası hem genel hukuk çerçevesinde titiz bir süreç yürüttüğünü belirten Gül, “Olayın İstanbul’da işlenmesi Türkiye’yi taraf kılıyor. Türk makamları bu konunun üstü örtülmeden, tüm boyutlarıyla ortaya çıkması ve suçluların hak ettiği cezayı alması için her türlü çabayı gösteriyor. Türkiye, hukuki ve adli kapasite itibariyle bu soruşturmayı çok büyük bir başarıyla tamamlar. Yeter ki bu zanlılar soruşturmaya dahil olsun” şeklinde konuştu.

Suudi Arabistan’ın savcılığın hakkında iade talepnamesi düzenlediği 18 kişiyi Türkiye’ye iade suretiyle soruşturmanın aydınlatılması noktasında üzerine düşeni yapacağını aktaran Gül, “Elbette bu şekilde bir adım atmaması soruşturmanın gerçek anlamıyla tamamlanıp tamamlanmadığı hususunda soru işaretlerini beraberinde getirecektir. Dolayısıyla süreç içerisinde nasıl bir tavır gerçekleştirirler, bilemiyoruz, ama iadeyi her halükarda yerine getirerek zanlıları Türkiye makamlarına vermesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.