Güney Kore’de Bilim İnsanları, Yapay Etli Pirinç Üretti

Fotoğraf: Yonsei University

Güney Kore’de bilim insanları, ucuz ve sürdürülebilir protein kaynağı olarak “yapay etli pirinç” üretti.

Güney Koreli araştırmacılar, et yerine protein kaynağı olarak yapay etli pirinç üretti.Sığır eti hücrelerini pirinç içinde geliştirerek dünyada bir ilke imza atan bilim insanları, bu sayede ucuz, çevre dostu ve sürdürülebilir bir protein kaynağı elde ettiklerini açıkladı.
Seul’deki Yonsei Üniversitesi’nden Profesör Jinkee Hong, “pirinçten bifteğin” hayvan kas ve yağ hücreleri pirinçle birleştirilerek üretildiğini söyledi. Pembe pirince benzeyen bu gıdanın yüksek protein oranıyla etin yerini alabileceği kaydedildi.
Hong, yapay etli pirincin normal pirince göre yüzde 8 daha fazla protein ve yüzde 7 daha fazla yağ içerdiğini, yüzde 18 oranındaki hayvansal temelli proteinin ürünü zengin bir gıda seçeneği haline getirdiğini ifade etti.
Karbon ayakizi sınırlı olan etli pirincin kilosu 2 dolardan satışa sunulması bekleniyor.
Öte yandan ülkedeki bazı kesimler, gerçek et tadı olmayacağı için ürüne şüpheyle yaklaşıyor.

Araştırmada, pirinç taneleri, hücre büyümesi için en uygun ortamı yaratmak amacıyla enzimlerle işlendi, ardından pembemsi bir pirinç tanesini andıran nihai hibrit ürünü elde etmek için yetiştirilen sığır hücreleriyle aşılandı.

Yonsei ekibi laboratuvarda yetiştirilen et ürünleri üzerinde çalışan ilk ekip değil. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler kültür etini piyasaya sürdü ve bunlardan en sonuncusu soya bazlı yetiştirilen bitki bazlı tavuk ve yılan balığını içeriyor ve Singapur’da pazarlanıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.