Gürcistan İlk Kadın Cumhurbaşkanı İle Göreve Başladı

Gürcistan'da 28 Kasım'da düzenlenen cumhurbaşkanı seçiminin 2. turunda oyların yüzde 59,54'ünü alarak ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olma unvanını kazanan Saloma Zurabişvili, yemin töreniyle görevine başladı.

Türkiye’den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ında katıldığı Telavi kentindeki Kral Erekle 2. Sarayı’nda, Saloma Zurabişvili, Gürcistan Anayasası’na el basarak yemin etti. Gürcistan Milli Marşı’nın çalınmasının ardından törende konuşma yapan Zurabişvili, kendisini ülkesinde yaşayan tüm halkların cumhurbaşkanı olarak gördüğünü ifade etti.

Rusya’nın Gürcistan’ın tarihi toprakları Abhazya ve Güney Osetya’yı işgal ettiğini dile getiren Zurabişvli, “Gürcistan büyük sorunlarla karşı karşıya. Abhazya ve Güney Osetya Rusya tarafından işgal edildi. İşgal hattı içeriye doğru gelmeye devam ediyor ve oradan vatandaşlarımız kaçırılıyor. Bu egemen bir ülke için kabul edilemez. Biz buna alışamayız.” dedi.

Rusya’yı Gürcistan’a yönelik tüm uluslararası hukuki haklarını tanımaya çağıran Zurabişvili, normal komşuluk ilişkileri için bunun şart olduğunu vurguladı.

Güvenlik imkanlarını artırmak için NATO ile yakın iş birliği sürdürülmesi gerektiğini işaret eden Zurabişvili, “Karadeniz’in güvenliğinin güçlendirilmesi en önemli amaçlarımızdan biridir.” şeklinde konuştu.

Gürcistan’ın toprak bütünlüğünün sağlanması için Abhazya ve Güney Osetya halkıyla ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve yeni barış köprüleri inşa etmesi gerektiğini anlatan Zurabişvili, “Gürcistan’ın birleşeceğine inanıyorum.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.