Hacı Yakışıklı Opera ve Baleyi Hedef Aldı, ”“Çocuklarınızı Baleye Göndermeyin Diyebilirim”

Kaynak: Pixabay – Myriams-Fotos

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, “Devlet Opera ve Balesi Cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarımdandır, bizim değerlimizdir” dedi.

Hacı Yakışıklı ” Yalnız ben “Devlet Opera ve Balesi” diye bir şeyin olmasına karşı çıkarım. TV 100 yazarı Hacı Yakışıklı köşe yazısında, “Çocuklarınızı baleye göndermeyin diyebilirim, gidilmemesini tavsiye edebilirim. Ama ötesine geçemem; gidenlere ‘hakaret’ edemem, onları ‘ilkel, çağdışı’ diye yaftalayamam! Yalnız ben ‘Devlet Opera ve Balesi’ diye bir şeyin olmasına karşı çıkarım. Bizim kültürümüzde olmayan bir şeyi koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti niye sahipleniyor?” demiş, “Göktürkler’de bale mi vardı? Balçiçek Hatun, Gökçe Kız, Bilge Kağan, Kültigin bale mi yapıyordu?” diye sormuştu. Yakışıklı’nın daha önce pek çok kez sanatı ve sanatçıları hedefine alan ve devletin uçağıyla umre ziyareti yaptığı ortaya çıkmıştı.
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, “Devlet Opera ve Balesi Cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarımdandır, bizim değerlimizdir” dedi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan kendi sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak Devlet Opera ve Balesi’nin bir Cumhuriyet değeri olduğunu söyledi. Paylaşımında Atatürk’ün en sevdiği aryaya yer veren Karahan, operanın ülkenin gelişmişliğini gösterdiğini belirtti.

Karahan’ın paylaşımında:
“E lucevan le stelle” Büyük Atatürk’ün en sevdiği opera aryasıdır ve dünyanın neresinde olursa olsun ben bu muhteşem aryayı Ata’mızın aziz hatırasına ithaf ederim her daim…
Dünyanın en zor ve en komplike sanatları olan opera ve baleye sahip olmak ve dünya seviyesinde icra edebilen kurumlara sahip olmak o ülkenin gelişmişliğini ifade eden en önemli unsurlardan bir tanesidir.
Devlet Opera ve Balesi Cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarımdandır, bizim değerlimizdir. Bizler bu güzide kurumumuza her daim gözümüz gibi baktık bakmaya devam edeceğiz.“ ifadelerini kullandı.
tv100.com yazarı Hacı Yakışıklı’nın tv100.com’da gündem yaratan ‘bale’ yazısına Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu “Düşündüğünüzün aksine köklü bir opera ve bale geleneğine de sahibiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, Yakışıklı’yı sosyal medya hesabından etiketleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Hacı Bey, sanat evrenseldir ve devlet sanatı destekler. Türk kültüründe seyirlik oyunlar önemli bir yer tutar.
Osmanlı, devlet geleneğinin önemli bir ayağı olan sanatı himaye etme, sanatçıyı koruma ve destekleme konularında hâmilik sıfatı ile sanatçılara ve sanat kurumlarına karşı maddi ve manevi olarak büyük bir destek vermiştir.

Düşündüğünüzün aksine köklü bir opera ve bale geleneğine de sahibiz. 1800’lü yıllardan itibaren Osmanlı padişahlarımız, dünyaca ünlü bestecileri kadim kültür başkentimiz İstanbul’a davet ederek pek çok opera ve bale eserinin bu topraklarda sahnelenmesinin önünü açmıştır. Kıymetli kurumlarımızla sanat ve sanatçıları desteklemeye devam edeceğiz.Yeni sezonda temsillerimizin birinde sizi de @haciykk misafir etmek isterim.”

Kaynak: Batuhan Mumcu Twitter

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.