Hande Dalkılıç’tan Süreyya Operası’nda ‘Sol Elim’ Konseri

Fotoğraf: handedalkilic.com/tr

Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerinde başarı ile ülkemizi temsil eden Hande Dalkılıç, çaldığı eserlerle İstanbul’daki seyircilere unutulmaz bir akşam yaşattı.

Uluslarası çapta konserler veren piyano virtüözü Hande Dalkılıç, dünyada az sayıda ve Türkiye’de hiç yapılmamış bir repertuvarı seslendirerek bir ‘ilk’e imza atıyor. Yalnızca sol el için yazılmış eserleri bir araya getirerek ‘My Left Hand’ isimli bir konser dizisi hazırlayan Dalkılıç, hem yurtdışındaki hem de kendi ülkesindeki seyircilere kaliteli dakikalar yaşatıyor.

Fotoğraf: Şendağ Gökçe / Epoch Times TR

Dünyada isim yapmış yurtdışından gelen sanatçıları ve Türkiye’deki iyi sanatçıları ağırlayan Süreyya Operası, Kadıköy Belediyesi’nin hazırladığı kültür hizmeti ile bu kez piyanist Hande Dalkılıç’ı ağırladı. Geçtiğimiz akşam, iki elden beklenen performansın yalnızca sol ele sığdırıldığı eserler, Dalkılıç’ın elinde can buldu. ‘Sol Elim’ repertuvarında, Aleksandr Skryabin, Carl Reinecke, Moritz Moszkowski isimleri yer aldı.

Konserin ikinci bölümünde hocası olarak tanıttığı opera bestecisi Çetin Işıközlü’nün, Dalkılıç’ın isteği üzerine türküler için yaptığı piyano uyarlamalarını seslendirdi. Türküler arasında Şu Fıratın Suyu Akar Serindir, Sarı Gelin, Pınar Başından Bulanır eserleri vardı. Seyircilerin türkülere zaman zaman kısık sesle eşlik ettiği ve daha derin bir dikkatle dinledikleri görüldü.

Dalkılıç, konserin sonunda ise Türk Beşleri arasında yer alan besteci ve eğitimci Ulvi Cemal Erkin’in eserlerine yer verdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.