Harvard Profesörü Charles Lieber, Çinle Bağlantısı Hakkında Yalan Söylemekten Suçlu Bulundu

Harvard Üniversitesi nanoteknoloji profesörü Charles Lieber, Aralık 2021’de Boston’daki federal adliyeye gitti.

Bir Harvard Üniversitesi profesörü, 21 Aralık’ta bir ABD mahkemesi tarafından Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) iyi finanse edilen işe alım programı olan Bin Yetenek Planı ile bağlantısı hakkında yetkililere yalan söylemekten suçlu bulundu.

Harvard’ın Kimya ve Kimyasal Biyoloji Bölümünün eski başkanı, 62 yaşındaki Charles Lieber, Boston’daki bir federal jüri tarafından hakkındaki tüm suçlamalardan – iki yanlış beyanda bulunma, iki yanlış vergi beyannamesi verme ve Çin’deki bir yabancı banka hesabı için iki kez rapor ibraz etmeme suçlarını da içeren altı ağır suçtan – kusurlu bulundu.

Jüri, beş gün ifade aldıktan ve 2 saat 45 dakika müzakere ettikten sonra karara vardı.

Federal savcılar, Lieber’in 2011’de Çin’deki Wuhan Teknoloji Üniversitesi’nde “stratejik bilim adamı” olmayı kabul ettiğini ve hassas ABD araştırması üzerinde çalıştığı dönemde ÇKP’nin Bin Yetenek Planına katıldığını iddia etti. Mahkeme belgelerine göre, Lieber ayrıca en az 2012’den 2017’ye kadarki dönemde sözleşmeli katılımcı olarak programda yer aldı.

Savcılar, Lieber’in sahte vergi beyannameleri düzenleyerek Çin rejimi programından aldığı ödenekleri yanlış beyan ettiğini iddia etti. Bu ödeneklerin içeriğinde aylık 50.000 dolar artı 158.000 dolar yaşam gideri ve Wuhan Teknoloji Üniversitesi’nden alınan 1.5 milyon dolarlık burs da var.

Savcılar ayrıca, ABD Savunma Bakanlığı ve ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinden gelen soruşturmalara yanıt verirken, programdaki rolü hakkında da yalan söylediğini iddia etti.

ÇKP’nin Bin Yetenek Programı, Aralık 2008’den beri uygulanan ve Çin dışındaki ülkelerdeki üst düzey uzmanları hedefleyen bir programdır. Ulusal güvenliğe yönelik tehdit oluşturduğu için ABD makamları tarafından mimlenmiştir.

Lieber, Trump yönetimi altında 2018’de Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan “Çin Girişimi” kapsamında, ilk olarak Ocak 2020’de ve daha sonra Haziran ve Temmuz 2020’de suçlandı. Girişim, ÇKP tarafından ABD’ye karşı başlatılan ekonomik casusluk ve araştırma hırsızlığı davalarını takip etmek için çalışıyordu.

Başkan Joe Biden’ın yönetimi, Adalet Bakanlığı kendi yaklaşımını gözden geçirdiğini söylese de, girişimi sürdürdü.

Lieber, Ocak 2020’de Harvard kampüsünde tutuklandığından beri ücretli idari izne ayrıldı.

Harvard Crimson, şu anda geç evre lenfoma ile mücadele eden Lieber’in daha sonraki bir duruşmada hüküm giyeceğini bildirdi.

Bu rapor Reuters’in katkısıyla hazırlanmıştır.

Yazan: Mimi Nguyen Ly, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.