Hasankeyf’teki İmam Abdullah Türbesi ve Kozluk Kalesi Onarılmayı Bekliyor

Batman Kültür ve Turizm Derneği Başkanı (Bat-Der) Emin Bulut, onarım çalışmaları devam eden Hasankeyf’teki Zeynelbey Türbesi ve Osmanlı hamamı, İmam Abdullah Türbesi ve Kozluk’ta bulunan Hazzo Kalesi’nin de bir an önce restore edilmesini istedi.
    Emin Bulut, bölgede birçok tarihi eserin bakımın yapılmadığına dikkat çekerek, sadece Hasankeyf’teki Zeynelbey Türbesi ve Osmanlı hamamının restore edildiğini söyledi.
Alevi, Şii ve Caferilerin inanç önderlerinden olduğu ileri sürülen Caferi Tayyar’ın oğlu İmam Abdullah Türbesi ile Kozluk’ta bulunan Hazzo Kalesi’nin kaderine tek edildiğini belirten Bulut, el atılmadığı takdirde bu eserlerin yok olacağını öne sürdü.
    Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen İmam Abdullah Türbesi’ne, büyük zata hürmeten özellikle Akyonlu ve Eyyubiler döneminde bir iki kez tadilat yapıldığına işaret eden Bulut, ancak türbenin günümüze gelindiğinde ciddi hasara uğradığını belirtti.
    Batman’ın en büyük ilçesi Kozluk ‘ta bulunan ve ismini çevresindeki Hazzo Dağları’ndan alan Hazzo Kalesi ve etrafının da giderek harabeye döndüğüne dikkat çeken Bulut, kalenin de onarılmasını istedi.
    Kalenin onarımı için daha önce iki kez ihale açıldığını ancak Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından ayrılan cüzi bütçe nedeniyle hiçbir firmanın onarım işini üstlenmediğine dikkat çeken Bulut şunları ifade etti: “Bu tarihi kalenin onarılmasını ve kentsel dönüşüm projesiyle etrafındaki çirkin beton yapılaşmasının kaldırılarak bir an önce turizme açılmasını beklemekteyiz. Kozluk ilçemiz doğu-batı ekseninde uluslararası ulaşım güzergâhında bulunması ile önemli tarihi ve kültürel değerleri ile hak ettiği konuma kavuşturulmasını diliyoruz.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.