Havalimanlarındaki Covid-19 Tedbirleri Açıklandı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Twitter hesabından Covid-19 salgınına karşı havalimanlarında alınan 4 ana tedbiri açıkladı. Yapılan paylaşımda tedbirlerin tüm alanlarda herkesin maske takma mecburiyeti, sosyal mesafeye özen gösterilmesi, kişisel ve kurumsal hijyen tedbirlerinin alınması ve çalışanlarca riske uygun koruyucu teçhizat kullanılması olduğu belirtildi.

SHGM, corona virüsü ile mücadele kapsamında havalimanlarında uyulması gereken kurallar ile ilgili olarak ‘Havalimanı Pandemi Tedbirleri ve Sertifikasyon Genelgesi’ni sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Genelgeye göre, havalimanlarını kullanacak olan yolcular sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirler ve maske gibi koruyucu donanımlarını yanlarında bulunduracak.

Bu kurallara uymayan yolcular havalimanlarına kabul edilmeyecek.

Havalimanına gelmek için özel toplu taşıma servislerini kullanan yolcular, sosyal mesafe kuralına göre oturma düzenine göre seyahat ederken maskesiz araçlara binişlere izin verilmeyecek. Toplu taşıma araçları sürekli takip edilecek.

Yurt içi veya yurt dışından gelen ve giden yolcular terminale binasına girişlerinde termal kamera veya temassız ısıölçerler ile ateşleri ölçülecek.

Refakatçi zorunluluğu olan yolcuların refakatçilerinin dışında terminal binasına karşılama ve uğurlamaya gelen vatandaşların girişlerine izin verilmeyecek. Yolcular maske takarak terminal binasına giriş yapabilecek.

Genelgede Covid-19 nedeniyle riskli bölgelerden gelecek olan yolcular için de sağlık otoritelerinin belirlemiş olduğu tedbirlere ilaveten teması minimuma indirmek amacıyla fiziki şartlar elverdiği durumlarda diğer yolculardan farklı giriş ve çıkış noktaları kullanımı sağlanacak, bu yolcuların termal kamera ile ateş ölçümleri terminal girişinde yapılacak.

Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı olan yolcular, tıbbi maske takılarak havalimanı sağlık birimlerine yönlendirilecek.

Hava yolunu kullanacak yolculardan Covid-19 ile ilgili kişisel bilgiler, Sağlık Bakanlığı ve gerektiğinde üçüncü ülkeler ile paylaşılmak üzere hava yolu şirketlerinden istenebilecek.

Yanlış beyanda bulunanlar hakkında cezai yaptırımlar uygulanarak ve uçuşuna izin verilmeyecek.

Hava yolunu kullanacak yolculardan uçuşları öncesinde hava yolu şirketlerine Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres ve bilgiler de istenecek. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.