“Hayalet Sürücü 2” Kapadokya’da

Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu Nicolas Cage’in başrolü oynadığı “Hayalet Sürücü 2” filminin final çekimleri Ocak ayında Türkiye’de turizm açısından büyük öneme sahip olan Kapadokya bölgesinde gerçekleşmişti.

2012 Şubat ayında sinemalarda izleyiciyle buluşacak olan filmin ilk fragmanı ise dün itibariyle yayınlandı ve fragmandaki sahnelerin çoğunlukla Kapadokya bölgesinde çekilen sahneler olması dikkatleri çekti.

Peri bacalarıyla ünlü olan Kapadokya bölgesinde final çekimleri yapılan film kötüleri cezalandırmak için şeytanla anlaşan acımasız savaşçı Johnny Blaze’in hikayesini anlatıyor. İlk filminde Eva Mendez ile başrolleri paylaşan Nicolas Cage busefer  Christopher Lambert, Idris Elba, Violante Placido, Ciaran Hinds, Johnny Whitworth, Fergus Riordan ile birlikte rol aldı. Film ilk filme göre daha karanlık, daha aksiyon içerikli ve görsel efektleri ile de daha çok dikkatleri çekiyor.

Kapadokya bölgesi 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Kapadokya bölgesi olarak bilinen alan Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray, ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir. Coğrafi olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine ev, kilise oymuş, bunları fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran ve ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biridir. (Vikipedi)

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.