Heccav Yahut Şair Eşref’in Esrarengiz Macerası

“Abdülhamit döneminde yaşayan Hiciv şiirinin yıldızı Şair Eşref, 1902 yılında arkadaşları Tevfik Nevzad ve Hafız İsmail ile birlikte, bugünkü gerekçelere çok da aykırı durmayan biçimde, bir fesat teşkilatı kurmak suçlamasıyla tutuklandı ve 13 ay sorgusuz sualsiz hapis yattı. Sonrasında, meşrutiyet ilan edilene kadar Mısır’a kaçtı. Meşrutiyet ilan edildiğinde, ülkeye geldiğinde ise neredeyse istibdad rejiminden beter bir biçimde gördü ülkeyi. Bu sefer de kendini Mısır’a sürgün etti gönüllü olarak.

Oyun Eşref’in macerasına bir tuhaflık katıyor ve Eşref düşünde günümüze doğru geliyor. Şair Eşref 2009 yılında yaşasaydı ne olurdu? Başına ne gelirdi? Eşref bugün için neler düşünürdü? Bu gibi soruların peşine düşüyor oyun. Ve bu soruları eğlenceli bir biçimde yanıtlamaya çalışıyor.

“Heccav Yahut Şair Eşref’in Esrarengiz Macerası” yazılması gereken tarihsel bir kimliği bugünün sıcak gündemi ile harmanlama denemesine girişen bir oyun. Ana izleği ise “cadı kazanı” olgusu… Her dönemde farklı farklı biçimlerde kaynatılan ve tüm muhaliflerin, aydınların içine atıldığı cadı kazanları… Adının ve kimlerin atıldığının ne önemi var. Cadı kazanı, olgu olarak insanlığa ve aydınlığa karşı bir hareket biçimidir. İnsanı ve insanın özgür iradesini hedef alır. Eşref 1902’de de bugün de cadı kazanlarına karşı koyuyor. Gerçek bir aydın gibi, bedelini ödeyerek…”

Yazan : Semih ÇELENK

Yönetmen : Faruk GÜVENÇ

OYUNCULAR    : Bülent YILDIRAN, Mert EGEMEN, Ö.Faruk NAS, Yaşar KARAKULAK, Selim KALIÇ, Ayhan ÖNEM, Bülent AKSOY, Hayriye TEKİN, Kamil ERSERGİN

En iyi oyun ve en iyi erkek oyuncu dallarında iki ödüllü iki bölümlük tarihsel güldürü bugüne kadar izleyicilerden tam not almış. 

 Ankara Ekin Tiyatrosu “Heccav” Adlı Oyun İzmir Atatürk Kültür Merkezi’nde 4 ve 5 Mart tarihinde izleme fırsatını kaçırmayın!

YER / SAAT        : Yunus Emre Salonu / 18.30 ve 20.30 seansları

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.