Hindistan Başbakanı Narendra, Ukrayna Savaşından Bu Yana İlk Kez Moskova’da

Fotoğraf: President of Russia x

Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Moskova Bölgesi’ndeki Novo-Ogaryovo’daki cumhurbaşkanlığı konutunda bir görüşme gerçekleştirdi.

En son Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Özbekistan’daki Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Liderler Zirvesi’nde bir araya gelen Modi, 5 yıl sonra ilk kez Moskova’yı ziyaret ediyor.Başbakan Modi, iki gün sürecek Moskova ziyaretinin ardından Avusturya’ya geçecek.
Hindistan basınındaki haberlere göre haziranda yemin ederek üçüncü dönemine başlayan Modi, resmi ziyarette bulunduğu Moskova’da Rusya’yı Hindistan’ın “her koşulda yardıma koşan dostu ve güvenilir bir müttefiki” olarak niteledi ve Rusya ile ilişkilerinin her zaman olumlu ilerleyeceğini kaydetti. Modi, ikili ilişkileri güçlendirme çabalarından ötürü Putin’e teşekkür ederek, Moskova-Yeni Delhi ilişkilerinin “güçlü bir temele ve karşılıklı güvene dayandığını” ifade etti. İkili, Rusya-Hindistan ilişkilerinin gelişimi ve uluslararası ve bölgesel gündemdeki güncel konuları ele alacak.Putin ile Modi’nin bugün dar ve genişletilmiş formatlarda bir dizi resmi toplantıda bir araya gelmesi planlanıyor.
Putin konuşmasında :
”Yarın resmi görüşmeler yapacağız, bugün ise gündemimizdeki konuları gayriresmi olarak, sakin ve rahat bir ortamda görüşebiliriz.
Ama önce başbakan olarak yeniden seçilmenizden dolayı sizi tebrik etmek istiyorum. Bunun iyi bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Bu, hükümetin başında geçirdiğiniz uzun yılların sonucudur. Kendinize ait fikirleriniz var, çok enerjik bir insansınız, Hindistan ve halkı için faydalı sonuçlar elde etmeyi biliyorsunuz. Ve sonuç ortada: Hindistan dünyanın üçüncü büyük ekonomisidir. Muhtemelen dünyanın en büyük ülkesidir, 1,4 milyar insan.

Ama asıl mesele bu değil. Asıl mesele Hindistan’da her yıl 23 milyon bebeğin doğması ki bu Hindistan gibi bir ülke için bile çok fazla. Bu dünyadaki en yüksek rakam. Ama bu sadece bir rakamdan ibaret değil. İnsanların ailelerini ve hayatlarını planladıklarını ve planlama ufuklarının genişlediğini gösteriyor. Bu, kendilerini rahat ve istikrarlı hissettikleri anlamına geliyor ki bu da son derece önemli.
Öncelikle sizi bundan dolayı tebrik etmek istiyorum, ikincisi de sizi gördüğüme çok memnun olduğumu belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Ardından Modi : ”Bir arkadaşını evinde ziyaret etmek bir zevktir. Beni evine davet ettin. Ziyaretimin ilginç programı ve sıcak sözlerin için sana teşekkür etmek istiyorum. Bunu çok takdir ediyorum.
Bu seçimlerin çok önemli ve büyük ölçekli olduğu konusunda haklısınız. Hindistan en büyük demokrasidir; demokrasinin annesi olarak kabul edilir. Yaklaşık 650 milyon kişi bu seçimlere katıldı. 60 yıldır ilk kez bir hükümet üst üste üçüncü kez seçildi. İlk kez Hindistan’ın ilk başbakanı Jawaharlal Nehru üçüncü kez seçildiğinde oldu. Ben de 60 yıl sonra aynısını yaptım. Hindistan halkı bana vatanıma hizmet etme şansı verdi.
Bana bu yetkiyi veren Hindistan halkı… 10 yıldır hükümette çalışıyorum ve ilkem reform, icraat, dönüşümdür. Bu nedenle, Hindistan halkı bu ilkeye oy verdi ve üçüncü dönemimde üç kat daha fazla çalışacağımdan eminim.”ifadelerini kullandı.

Rusya-Hindistan ilişkileri uzmanı Aleksei Zakharov Wall Street Journal’a yaptığı değerlendirmede Hindistan’ın, Rusya’ya Çin dışında alternatifler sunmak istediğini belirtti. Hindistan’ın eski Rusya Büyükelçisi Bala Venkatesh de Associated Press’e (AP) yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Çin ile ilişkileri, Çin’in bölgede artan saldırganlığıyla birlikte Hindistan için endişe verici hale geldi” dedi. Eski Hindistan Dışişleri Bakanı ve eski Rusya Büyükelçisi Kanwal Sibal ise Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, ziyaretin “Batı’nın baskısının Hindistan-Rusya ilişkilerini zayıflattığına dair bazı iddiaları bastıracağını” kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Hindistan’ın Rusya ile yakınlaşan ilişkileri konusunda uyarıda bulunarak, Hindistan’ın Rusya ile temaslarında, “Ukrayna’nın bağımsızlığı” konusunun gözetilmesi gerektiğini söyledi.
Rusya’nın Hindistan’a toplam ihracatı 65 milyar dolar. Yeni Delhi’nin Moskova’ya ihracatı ise 4 milyar dolar civarında seyrediyor.
Hindistan’ın Rusya’ya en çok ihraç ettiği ürünler arasında ilaç ve eczacılık ürünleri, demir ve çelik, denizcilik ürünleri ve makineler yer alıyor. Rusya’dan en çok ithal ettiği ürünler arasında ise ham petrol ve petrol ürünleri, kömür, gübre, altın ve gümüş bulunuyor.

2023’te Hindistan’ın dönem başkanlığında düzenlenen G-20 zirvesine Putin katılmayacağını bildirmişti. Zirvenin sonunda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin kınandığına dair bir sonuç bildirgesi yayınlanmıştı. Putin’in ardından Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’de zirveye katılmayacağını açıklamıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.