Hong Kong: Beyzbol Sopalı Bir Saldırgan Epoch Times Muhabirini Hastanelik Etti

The Epoch Times’ın Hong Kong baskısında muhabirlik yapan Sarah Liang, 11 Mayıs 2021’de Hong Kong’daki Queen Elizabeth Hastanesi dışında yerel medyaya konuşuyor. (Song Pi-lung / The Epoch Times)

Hong Kong’da Epoch Times yine bir saldırıya maruz kaldı ve ülkede kamuoyuna gazete manşetleri ile duyuruldu. Kimliği belirlenemeyen bir adam, bir bayan muhabire evinin önünde saldırarak onu hastanelik etti. Tanıklar, bu olayda, ÇKP’nin parmağı olduğunu düşünüyor.

The Epoch Times’ın Hong Kong baskısı için çalışan muhabir, 11 Mayıs’ta kimliği belirlenemeyen bir adam tarafından beysbol sopasıyla darp edildi. Saldırının, gazetenin haber yapmasını engel olmak için, Çin rejimi tarafından düzenlendiğine inanılıyor.

Saldırı Salı günü öğle yemeği vaktinde gerçekleşti ve Sarah Liang apartmanının önündeydi. Saldırgan, Sarah Liang’ı yaklaşık bir dakika boyunca bir beysbol sopası ile darp etti ve o esnada defalarca muhabire vurdu. Saldırının etkisi ile, Liang’ın her iki bacağında da morluklar oluştu.

Son zamanlarda Epoch Times gazetecilerine yönelik bir dizi saldırı gerçekleşti. Bu saldırıları Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) organize etiği düşünülüyor. Böylece ÇKP’nin Epoch Times gazetecilerine göz dağı vererek, kendisi aleyhinde haber yapılmasının önüne geçmek istendiği vurgulanıyor.

Epoch Times yayın kuruluşu, komünist rejim tarafından sürdürülen siyasi iktidar mücadeleleri, yolsuzluklar ve insan hakları ihlallerine ilişkin sansürsüz haberleri ile biliniyor ve Hong Kong’daki birkaç bağımsız medya kuruluşundan biri olarak anılıyor.

Saldırı sonrası Liang, tedavi için bir ambulansla Queen Elizabeth Hastanesine götürüldü. Yerel saatle öğleden sonra 3:00 civarında, polis Liang’ın ifadesini almak için hastaneye geldi. Yerel saatle 18:30 sularında hala hastanedeydi.

Epoch Times muhabiri Sarah Liang, saldırıdan sonrasında oluşan morluklar.
(Fotoğraf: Song Pi-lung / The Epoch Times)

Olayı Gören Tanık

Li soyadındaki bir tanık, yakındaki bir restorandan çıkarken bir kadının “Yardım edin, beni darp ediyorlar” diye bağırdığını duydu.

Li, elinde beysbol sopası olan bir adamın, hızlıca bir arabaya binip kaçtığını gördü. Adam tahminen 40’lı yaşlarda ve “TV3851” Plakalı siyah bir Mercedes-Benz marka araç kullanıyordu. Li doğrudan olayı göremedi, çünkü bir otobüs görüş alanını kapatmıştı.

Li, saldırıyı gerçekleştiren kişinin, Epoch Times’a yönelik bir göz dağı vererek, haber yapılmasını engellemek istediğine inanıyor. Saldırıyı acımasız ve insanlık dışı olarak nitelendirilen Li, gerekirse saldırgana karşı ifade vermeye hazır olduğunu söyledi.

Bu olaydan önce 12 Nisan da, kimlikleri belli olmayan bir grup Hong Kong Epoch Times baskı tesisine girdi ve orada baskı makinalara çekiçler ile zarar verdiler ve böylece gazete bir kaç gün boyuncu çalışamaz hale geldi. Buna benzeri bir olay, 2 sene önce gerçekleşmişti ve maskeli 4 kişi baskı makinalarını ateşe vermişlerdi. Saldırganlar hala bulunamadı. Tüm bu olayların arkasında ÇKP’nin olduğu düşünülmekte.

Epoch Times Muhabiri Birçok Kez Tehdit Edilmişti

Liang, hastane önünde yerel medyaya verdiği bir röportajda, olayın kasıtlı olduğuna dikkat çekti. Bu saldırıdan önce, 8 Mayıs’ta şüpheli hareketler sergileyen bir kişinin onu takip etiğini söyledi. Adam giysilerinin altına sakladığı sopanın yere düşmesi ile ortadan kaybolmuştu.

Liang, şehirdeki kamu güvenliğinin kötüye gittiğini ifade etti ve Hong Kong Başbakanı Carrie Lam’ın dava ile yakından ilgilenmesi için çağrısında bulundu. Epoch Times muhabiri, saldırganın Çin Komünist Partisi ile bağlantılı olduğuna ve Çin rejiminin kendilerini sindirmeye çalıştığına inanıyor.

Liang ilk defa saldırıya maruz kalmıyor, geçen ay iki kere saldırıya uğradı. 26 Nisan’da, yerel bir metro istasyonunun önünde kimliği belirsiz bir adam tarafından taciz edildi. Bu olaydan iki gün önce, kendisine kurye süsü veren bir adam, Liang’ın kapısını çaldı, adam kimliğini göstermeyince Liang kapıyı açmadı.

Epoch Times Yöneticisi Çalışanların Güvenliğinden Endişe Duyuyor

Epoch Times’ın Hong Kong’un yöneticisi Jun Guo, Liang’a yapılan saldırının arkasında ÇKP’nin olduğuna hiç şüphe duymuyor. Guo, uluslararası toplumun, Hong Kong’da çalışan tüm muhabirlerin güvenliğini sağlamaya çağırdı.

Guo, ÇKP’nin hedefinin ve bu saldırıdaki amacının Epoch Times’ı Hong Kong şüphesini kapatmaya zorlamak olduğunu söyledi. Bayan Guo, gazetenin matbaasında çalışanların güvenliğinden endişe duyuyor. Son zamanlarda tesisin yakın çevresinde, kimliği belirlenemeyen birkaç araç ve insan görülmüş.

The Epoch Times’ın Çince baskısı, Hong Kong polisini görevlerini yerine getirmeye ve tüm vakaları soruşturmaya çağırıyor.

Haber: Frank Fang, Epoch Times

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.