Hong Kong’da “Sıfır COVID” Politikası; Yeni Varyant neden “Xi” Olarak Adlandırılmadı?

NTD News

WHO (Dünya sağlık örgütü), yeni Korona varyantını “Omicron” olarak adlandırırken Yunan alfabesinden iki harf çıkardı. Bunun sebebi ise, yanlış anlaşılmaların ve olası tepkilerin önüne geçmek.


Koronavirüs varyantlarının adlandırma sistemi Yunanca harflerden oluşuyor. Bu şekilde olması, WHO tarafından yılın başında kararlaştırılmıştı. Telaffuzu ve hatırlanması kolay olduğundan tercih edilmişti. Ayrıca, bu şekilde varyantlarla bağlantılı bir yerin veya belirli insan gruplarının, odak noktası haline getirilmesinin de önüne geçilmek istenmişti.

NTD News


Bu sisteme göre; bir sonraki varyanta “Nu” harfi verilmiş olmalıydı. Fakat İngilizce “new”, yani “yeni” kelimesine çok benzediği için atlanmıştır.

WHO, ayrıca bir sonraki “Xi” harfini de atladı (bazen “Ksi” olarak da yazılabilen bir harf). Bazılarına göre “Xi”, Çin’de çok yaygın kullanılan bir soyadıdır. Yüz binlerce Çinlinin soyadı Xi’dir. Bunların en ünlüsü ise, Çin Komünist Partisi (ÇKP) başkanı Xi Jinping’tir.

Şimdi “Sıfır Covid” politikasını tekrar ele alalım.

Anakara Çin ve Hong Kong’da çok yoğun denetimler bulunuyor. İki devlet, virüsü kontrol altına almak için sıkı kontrollere başvuruyor. Çin’de bu, polis şiddetine ve aşırı tecrit önlemlerine de yol açıyor.

Hong Kong’da, durum farklı, fakat alınan önlemler şehre zarar veriyor. Hong Kong hükümeti, ekonomik olarak bağımlı olduğu Pekin’in siyasi gidişatına giderek daha fazla uyum sağlıyor.

Bu, yabancı uzmanları finans merkezinden uzaklaştırıyor. Birçok üst düzey yönetici, şehrin katı karantina düzenlemelerini aşmaya çalışıyor.


Hong Kong merkezli nakliye şirketi, Regal World Transport System, giderek daha fazla vasıflı işçinin Hong Kong’dan çekildiğini bildiriyor. Hong Kong merkezli işe alım şirketi Ambition’ın bölge müdürü, “şu anda vasıflı işçi kaçışı” olduğunu vurguluyor. Ona göre, seyahat ve karantina düzenlemelerinde bir değişiklik olmazsa, bu olumsuz durum devam edecek.

Şu anda birçok yabancının Hong Kong’a girmesine izin verilmiyor. Hong Kong’a geri dönenler ise, genellikle masrafları kendilerine ait olmak üzere iki haftadan bir aya kadar karantinada bırakılıyor.

Bir Hong Kong hükümet sözcüsü, “Sıfır COVID” Politikasının “Hong Kong topluluğunun genel çıkarına” olduğu yorumunda bulundu.

Hong Kong ve Çin, katı bir şekilde “Sıfır COVID” Politikası uyguluyor, dünyada sadece az sayıda devlet, bu politikayı benimsiyor.

Haber: NTD News

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.