Hong Kong’ta Ulusal Güvenlik Kanunu Yürürlüğe Girdi

Fotoğraf; Wikimedia Commons

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde ‘devleti yıkmak, vatana ihanet ve ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemleri’ yasaklayan Ulusal Güvenlik Kanunu yürürlüğe girdi.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde, “devleti yıkmak, vatana ihanet ve ulusal güvenliği tehlikeye atan eylemleri” yasaklayan tartışmalı Ulusal Güvenlik Kanunu yürürlüğe girdi.

Hong Kong aylar sonra, tartışmalı yasanın yürürlüğe girmesi ile yeniden sokaklara döküldü.

Hong Kong polisi ilk tutuklamasını, Hong Kong’un bağımsızlığını isteyen bir bayrak taşıdığı için bir gösterici üzerinde gerçekleştirdi.

Hong Kong polisi Facebook hesabından yasadışı meclisten ulusal güvenlik yasasını ihlal etmeye kadar 30’dan fazla kişiyi çeşitli suçlamalarla tutukladıklarını söyledi.

Geçen yıl yarı-özerk bölgede hükümet karşıtı protestoların ardından Çin tarafından uygulanan yasa Salı günü yerel saati 15.00’da yürürlüğe girdi.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle Kanunla, ulusal güvenliği tehlikeye atacak ayrılıkçı faaliyetler, devleti yıkmak, terör ve yabancı güçlerle iş birliği etkinlikleri yasaklandı.

Bu kapsamda, devlete ait tesislerin normal işleyememesine yol açan faaliyetler, devlete zarar verici ve yıkıcı faaliyet olarak nitelendirilecek. Söz konusu suçlara ortak olanlar ise 3 yıldan müebbete kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.