Hoşgörü ve Kardeşlik ‘İstanbul’da Bayram Sabahı’ Belgeseliyle Anlatıldı

İSTANBUL-Farklı birçok kültürün bir arada yüzyıllardır barındığı İstanbul’da, Kurban ve Ramazan bayramlarında oluşan hoşgörü ve kardeşlik duyguları ‘İstanbul’da Bayram Sabahı’ belgeseline konu oldu.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla çekilen belgesel filmin galası Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirildi. Yönetmen Mehmet Eryılmaz’ın çektiği belgesel filmde, bayram sabahlarında İstanbul’da oluşan hoşgörü ve kardeşlik duyguları yer yer drama ile anlatıldı.

Gala öncesi açıklamada bulunan Yönetmen Eryılmaz, filmde İstanbul’da bin yıldır süre gelen kardeşlik duygularının anlatılmaya çalışıldığını söyledi. Eryılmaz, “Musevi’siyle, Ermeni’siyle, Rum’uyla, Türk’üyle ve bu topraklarda yaşanan hikayeler sanki bir masalmış gibi geliyor insanlara. Bayramlar aslında bunun bir vesilesi, gerek yabancı seyyahların gözünden gerekse Türk seyyahların gözünden bayramlar öyle bir anlatılıyorki sanki cennet gibi, biz bu bayamlardan yola çıkarak İstanbul’un bu sosyal ve kültürel tarihi zenginliğini bir anlamda sinemalaştırdık. Bayram sabahları bizim için bir vesile oldu” şeklinde konuştu.

İstanbul’un olağanüstü bir yer olduğunu söyleyen Eryılmaz, “Filmin son cümlelerinde şunu diyorum; ‘İstanbul yeni zamanların, yeni ufukların, yeni rönesansın başkenti olacaktır.’ Benim inancım o, İstanbul’a Avrupa kültür başkenti olmak yetmez. İstanbul bir Dünya başkenti” ifadelerini kullandı.

Projenin 8 aylık yoğun bir çalışmanın ürünü olduğunu kaydeden Eryılmaz, “Oyuncuları bayram sabahlarında camilere ve sokaklara, cemaatin içine soktuk. 2 bayramı da kullandık, gerek Süleymaniye, gerek Eyüp bütün camilerde gerçek reel bayram namazlarında, sabah namazlarında çekim yaptık. Süleymaniye’nin açılışında da çekimler yaptık” diye konuştu.

Filmde yer alan Adalar Belediyesi Başkan Vekili Raffi Hermon Araks da birlikte yaşamanın önemine vurgu yaptı. Araks, “Prens Adaları sanki son İstanbul. Bu son İstanbul’un trenini kaçırırsak sanki İstanbul’u kaybederiz. İstanbul’u kaybedersek Türkiye’yi de kaybederiz ama eğer bu adalardaki son birlikte yaşama izlerini yeniden canladırabilirsek İstanbul’u kurtarırız” dedi. Araks, filme yaptıkları katkıyı hoşgörü ve birlikte yaşama duvarına eklenmiş bir tuğla olarak gördüğünü ifade etti.

‘İstanbul’da Bayram Sabahı’ adlı belgesel film, önümüzdeki günlerde çeşitli sinema salonlarında özel olarak gösterilecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.