Hür Adam Filmi Görkemli Bir Galayla Tanıtıldı

İSTANBUL-İslam alimi Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatının anlatıldığı ”Hür Adam-Bediüzzaman Said Nursi” filmin galası gerçekleştirildi. Maslak TİM Center’da gerçekleştirilen galaya çok sayıda sanatçı, siyasi ve Bediüzzaman Said Nursi’nin öğrencilerinden Said Özdemir de katıldı.

Gala öncesi konuşan yapımcı ve yönetmen Mehmet Tanrısever, filmle ilgili yapılan eleştirilere yanıt verdi. Tanrısever, “Meyvesi olan ağaç taşlanır derler ya demek ki güzel bir şey yaptık ki tartışılıyor. Demek ki bazı gerçekler meydana çıkıyor ki tartışılıyor. Tartışmalardan güzel şeyler olur, tartışılmadığı zaman korkun çünkü orada demokrasi yoktur.” dedi.

Yaklaşık 20 senedir film yapmadığını hatırlatan Tanrısever, “2011 yılı benim için yeni bir çağ gibi oldu. Bakıyorum ki Türkiye’de demokratik bir diriliş var. Bu film de Türk – Kürt sorunu dünya barışına çok büyük katkı olacak.” şeklinde konuştu.

Filmin yapım maliyetinden de söz eden Tanrısever, “En pahalı film ne kadara yapılmış ise bu onların 2 katı diyebilirim. Bu filmde bin 50 figürasyon var, 2 bin 500 obje var, 8 haftada çekimleri bitti. Film, hem Osmanlı hem Cumhuriyet dönemlerinde geçiyor ve siz düşünün ne kadara mal olduğunu.” ifadelerini kullandı.

Filmde Bediüzzaman Said-i Nursi’yi canlandıran oyuncu Mürşit Ağa Bağ, filme hazırlık süreci boyunca 19 kilogram kaybettiğini söyledi. Bağ, “Elden geldiği kadar ne kadar yapsam bile kendisi kadar olmaz mutlaka, onun gibi yaşamaya çalıştım. Yememek, sabaha kadar namaz kılmak, bol bol yürümek, tabii okumak 4 ay kadar Mehmet Bey’in fabrikasında kaldım ve okudum. Proje öncesi 88 kiloydum ve en son çekimler esnasında 69 kiloya kadar düştüm.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.